De geschiedenis van Bloememdaal in vogel vlucht De huidige dorpskern van Bloemendaal ligt ingeklemd tussen de hoge (jonge) duinen in het westen en de evenwijdig met de Delft lopende spoorlijn Haarlem-Uitgeest in het oosten. Een gedeelte van deze kern ligt op een strandwal, een lage, evenwijdig aan de kustlijn lopende zandrug, waarop zich in de loop der eeuwen duinen hebben gevormd (de oude duinen)die vóór het ontstaan van de tegenwoordi ge, zogenaamde jonge duinen, omstreeks 1000 na Chr. de bescherming tegen de zee vormden. Veen en zand Aan weerszijden van deze strandwal bevindt zich veenge bied. Aan de westzijde liggen deze veengronden bij de hoge jonge duinen, daar waar nu de sportvelden en het meertje van Caprera langs de Brederodelaan liggen; aan de oostzijde strekken zij zich uit van de Kennemerweg en Bloemendaalseweg, tot aan de Delft. In Bloemendaal treft men dus zowel veen als zand in de bodem aan. Het spreekt van zelf dat toen zich hier voor het eerst mensen vestigden, deze zich aanpasten aan de natuurlijke gesteldheid van het terrein. Op de hogere, dro ge zandgrond bouwden zij hun woningen, en legden zij wegen aan. Eén zo'n oude, van noord naar zuid lopende weg, de Buyrwech of Gravenweg genoemd, was de zand weg die langs het kasteel Brederode via het Huis te Aelbertsberg, achter het meertje van Caprera, richting Overveen en Vogelenzang liep. Van deze oude weg zijn nog enkele resten aanwezig in de omgeving van de Bergweg. Een andere, zeer oude noord-zuid verbinding in Bloemendaal, is de Kennemerweg en in 't verlengde daar van de Bloemendaalseweg die vroeger de Heerenweg werd genoemd. Ook de Kleverlaan en de Zijlweg zijn van grote ouderdom en vormden de verbin ding met de stad Haarlem. De tijd der Graven De vroegste geschiedenis van Bloemendaal en van het naburige Haarlem, Heemstede, Vogelenzang, Overveen en Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 3, najaar 1992

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 5