Prijsvraag ontwerp raad huis met enige andere gebouwen in Bloemendaal de aangrenzende terreinen, in de praktijk op twee uitzon deringen na voorkomen. Aan het onbebouwd blijven van de Zeeweg ging een heftige strijd vooraf, die vooral voor natuurbeschermers een zaak van nationale eer zou worden Hierover meer in het artikel van mevrouw Van Voorst Vader 'Op de bres voor de Kennemerduinen'. H. Spijkerman De gegevens zijn ontleend aan: P. Hoekstra, Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis (Wormerveer, 1947). Archief Grond- en Zeewegcommissie over 1921-1923. Notulenboek van de Zeeweg-terreincommissie, 4 juli 1921 - 7 mei 1924 (doos B 16). Dossiers betreffende de Zeeweg (dozen 38-40; code nr. 22.2 'Bloemendaals stelsel'). Stukken betreffende uitbreidingsplan weerszijden Zeeweg (doosnr. 54). Raadsnotulen 1918-1933, Gemeentearchief Bloemendaal. De aanleg van de Zeeweg schiep de mogelijk heid om bij het begin van deze veel bewonder de weg een nieuw centrum van gemeentege bouwen te bouwen, hoger en ruimer gelegen dan het bestaande centrum. Ondanks tegen stand van enkele raadsleden kocht de gemeente in oktober 1928 een terrein ten noorden van de Zeeweg, ter hoogte van de schietbanen aan voor de bouw van een raadhuis en enkele andere gemeentegebouwen. Het betrof hier een reeds voor een belangrijk deel afgegra ven duinwaar al bebouwing (een watertoren en het emplacement van Gemeente Werken) tot stand was geko- April 1930, luchtfoto van het begin van de Zeeweg in westelijke richting. Linksonder binnen het vierkant de onberoerd gelaten Joodse begraaf plaats. De spoorlijn naar Zandvoort loopt er vlak onder langs, evenals de nieuwe Tetterodeweg. Iets links van het midden de Watertoren van de Haarlemse Waterleiding met links daarvan de toen nieuwe werf van Publieke Werken. In de rechter bovenhoek twee evenwijdig lopende schietbanen, waarmee bij het ontwerp van een raadhuis rekening moest worden gehouden. Op het kale zand in het midden werd kort na 1930 de Brouwerskolkweg met aansluitend het Prins Bernhard viaduct aangelegd. Verder kwamen er de andere gebouwen van Publieke Werken en de gemeentelijke sportvelden rondom de Joodse begraafplaats. Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 2, zomer 1993 9

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 10