bebouwing op door haar bescheidenheid. Deze sloot wel iswaar goed aan bij de landelijke omgeving, maar was in haar uitwerking nog te zwak. Monumentaal Het ontwerp van H.Th. Wijdeveld (motto 1931) was juist te monumentaal, hoeveel lof de commissie voor de grootsheid van het gebouwencomplex op zich had. Maar daardoor miste het ontwerp aanpassing bij het duinland schap. En harmonische aansluiting met de omringende natuur was een absolute voorwaarde voor het welslagen van een ontwerp. In het laatste ontwerp van het plaatselijke Architectenbureau Mulder en van Asdonk (motto Kennemerland) stond een goede verkeersregeling centraal. Zij gingen daarbij vrij ver omdat zij de nieuw geprojec teerde weg (Hoge Duin en Daalseweg/ Duinlustweg) gedeeltelijk anders wilden laten lopen en het beloop van de bestaande Zeeweg wilden wijzigen. Daardoor konden de terreinen grenzend aan de terreinen om de Israëlitische begraafplaats - waarop een bouwverbod rustte - geschikt gemaakt worden voor bebouwing. Maar omdat de gebou wen niet breed genoeg waren ontworpen om hiermee een behoorlijke pleinbebouwing te kunnen verkrijgen, ont stonden te grote ruimten tussen de gebouwen, die daar door geïsoleerd kwamen te liggen. Rapport De ingezonden schetsontwerpen werden beoordeeld door een commissie van advies, bestaande uit ir. J. Gratama b.i., ir. A.R. Hulshoffb.i. en J. de Jong Czn., die overi gens ook een adviesstem hadden gehad bij de uit te nodi gen architecten. De ingediende ontwerpen werden met name beoordeeld Mulder en van Asdonk, motto Kennemerland. op situatie, het totale aspect, de vormgeving en de platte grond. In een beoordelingsrapport zond deze commissie haar bevindingen op 9 april 193 1 in aan de Bouwcommissie met het voorstel om aan de architecten Blaauw en Van der Steur, wiens ontwerpen belangrijke kwaliteiten hadden, te verzoeken alsnog een tweede ontwerp in te zenden. Alhoewel het onder motto Aria ingezonden ontwerp naar het oordeel van de Commissie van Advies in zijn soort weliswaar goed te noemen was, werd daarmee niet het voor Bloemendaal gewenste resultaat bereikt. De commis sie was eenstemmig van oordeel, dat van de twee belang rijkste ontwerpen CC en Quint, eerstgenoemde gemiddeld genomen het beste was, maar dat het ontwerp Quint ook zodanige kwaliteiten bezat om deze architect te verzoeken een nieuw schetsontwerp te maken, waarbij rekening zou moeten worden gehouden met alle te maken bezwaren van de Bouwcommmissie en van Commissie van Advies. Deze nieuwe ontwerpen zouden dan opnieuw aan het De overige gebouwen, zoals Van der Steur ze aan een rond plein gegroepeerd had in zijn tweede plan. oordeel van de Commissie van Advies onderworpen moe ten worden. Interessant detail was dat een commissielid, nota bene de directeur van Openbare Werken, van oordeel was dat geen der situaties de meest gewenste oplossing gaf. Tweede prijsvraag Desondanks deden Blaauw en Van der Steur - nu niet lan ger anoniem - mee aan een tweede prijsvraag, waarbij zij hun schetsplan op een aantal onderdelen moesten herzien en bovendien een café-restaurant en een Hogere Burgerschool moesten worden ondergebracht. De nader ontworpen schetsplannen werden opnieuw aan de Bouwcommissie toegezonden en vervolgens beoor deeld door de Commissie van Advies. De Bouwcommissie kon zich met dit advies verenigen en besloot om architect Blaauw de opdracht te verstrekken zijn ontwerp in overleg met haar nader uit te werken. De gemeenteraad nam op 14 maart 1932 met een krappe meerderheid de voorstel- Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 2, zomer 1993 13

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 14