t len van de Bouwcommissie over. Het was duidelijk dat als gevolg van de in alle hevigheid losgebarsten economische crisis niet onmiddellijk met de bouw zou kunnen worden begonnen en dat daarom voor lopig ook geen voorstel in die richting zou worden gedaan. Desondanks besloot de commissie om in afwach ting van betere tijden toch met de voorbereidende werk zaamheden voort te gaan. Prioriteiten Architect Blaauw kreeg twee jaar de tijd om de plannen nader uit te werken en daarmee was de zaak voorlopig afgelopen. Men ging dus blijkbaar uit van de gedachte dat de gemeente met de plannen zou doorgaan als de tijds omstandigheden dat mogelijk maakten. Voordat met de gehele of gedeeltelijke uitvoering van de voorgenomen werken zou kunnen worden begonnen diende eerst een uitbreidingsplan voor de onmiddellijke omgeving van het nieuwe te stichten centrum te worden vastgesteld, dien den de bouwplannen zelf nog nader uitgewerkt te worden en de bouwterreinen in orde te worden gebracht. Ook de realisatie van de weg Noord-Zuid, die een verbinding zou vormen van het nieuwe centrum met de Duinlustweg en die de verbinding langs de Bloemendaalscheweg belang- V.--D -V"'- -7 H. Th. Wijdeveld, motto 1931. rijk zou ontlasten, was een belangrijk onderdeel dat uitge voerd diende te worden. Dit en de egalisatie van het ter rein waren voorlopig de prioriteiten van de Bouwcommissie. Afkopen In de raadsvergadering van 20 oktober 1932 vroeg gemeenteraadslid Van Riessen of architect Blaauw nog altijd aan het raadhuisplan zat te werken en of het niet wat zot was, om een bekwaam architect maar door te laten werken aan een plan, dat straks waarschijnlijk voor goed zou worden opgeborgen. Tenslotte vroeg Van Riessen of de gemeente niet van het contract zou kunnen afkomen indien de raad het gewenst achtte voorlopig geen raadhuis aan de Zeeweg te bouwen. In afkopen zag Blaauw echter niets, want hij vreesde dat zijn reputatie in het gedrang kwam als hij door Bloemendaal werd 'afgedankt' voordat zijn werk voltooid was. Bij de prijsvraag was in het vooruitzicht gesteld dat de architect wiens plan met de eerste prijs bekroond zou worden de opdracht zou krijgen voor de bouw van het gehele complex. Op 24 februari 1933 vond er overleg plaats tussen Blaauw en de raadhuisbouwcommissie waar bij werd overeengekomen om de bestaande afspraken te handhaven onder voorbehoud dat elk van de ontworpen gebouwen elders in de gemeente geplaatst mocht worden en wel zo dat een evenredig deel van het overeengekomen honorarium voor de uitwerking van het schetsplan zou worden afgetrokken. Aanvang Terwijl Blaauw op verzoek van de commissie zijn oor spronkelijke plan nog aan het omwerken was, keek men reeds naar een bestaand gebouw om dat wellicht tot raad huis in te richten. Omdat er dringend behoefte was aan een betere huisvesting en de economische crisis realisatie van het monumentale plan-Blaauw onmogelijk maakte, besloot de gemeenteraad om de villa De Nachtegaal als tij delijke raadshuis te laten fungeren. Zo zou van het plan Nieuw Bloemendaal, waarmee men van de nood van de annexatie een deugd had kunnen maken, alleen nog maar de aanvang worden uitgevoerd: de inderdaad fraaie Brouwerskolkweg, het daaraan verbonden park en het 'Overveense Kopje' met zijn schitterend uizicht, de gedurfde overbrugging van het spoorwegravijn en de ver binding met de Zeeweg, waar behalve sportveld en restau rant alleen nog (sinds 1936) de vrij sobere dienstgebou wen van Publieke Werken staan aan de voet van de Haarlemse watertoren. H. Spijkerman De gegevens zijn ontleend aan: Bouwkundig Weekblad Arcliitectura 1932, no. 13, 14 en IS. Dossiers met schetsontwerpen van de architecten (dozen B 13, 14 en 15). Notulenboek Commissie van voorbereiding bouw raadhuis. Raadsnotulen 1928-1933, Gemeentearchief in Bloemendaal 14 Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 2, zomer 1993

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 15