Kritisch In de gemeenteraad was een meerderheid voor de 'trek naar het Westen'. Een stichting als Ons Bloemendaal om dergelijke plannen kritisch te bekijken, bestond nog niet. Van actiegroepen had men nog nooit gehoord. Maar er waren wel tal van Nederlanders - niet-Bloemendalers! - die de unieke schoonheid van de nog ongerepte Kennemerduinen kenden en die op de bres gingen staan om die duinen te bewaren. In de jaren voor 1930 was er namelijk al heel wat ongerept duin op de schop gegaan: voor villabouw in Wassenaar en Scheveningen en ook in het Bloemendaalse Kweekduin, voor de fabricage van kalk zandsteen en voor uitbreiding van de sluizen in IJmuiden. Ook verdroging ten gevolge van de drinkwatervoorziening werd langzamerhand terdege zichtbaar. Door de bouw van de Hoogovens was de vermaarde Breesaap tussen Beverwijk en Wijk aan Zee voorgoed vernield. Men vond het genoeg. Protest In de 'Wandelaar', 'geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme onder leiding van Rinke Tolman' verhieven opposanten hun stem. Rinke Tolman had meer dan tachtig deskundige medewerkers weten te verzamelen, zoals Arnold d'Ailly, voorvechter van Heemschut en later burgemeester van Amsterdam, J. Drijver en Henri Polak, respectievelijk secretaris en bestuurslid van 'Natuurmonumenten', de schrijver/dichter Stijn Streuvels en de in Kennemerland geboren en getogen vogelkenner Jan P. Stijbos. Merkwaardig genoeg ontbreekt de Bloemendaler Jac. P. Thijsse in dit rijtje. Misschien vond hij het niet gepast aan dit protest tegen de gemeeente mee te doen. In 1925 immers had diezelfde gemeente hem ver eerd met een stuk van het Bloemendaalse bos, waar de vogel- en plantentuin 'Thijsse's Hof werd ingericht. Hartekreten Najaar 1930 verscheen er in de tweede jaargang van 'De Wandelaar' een extra nummer onder het motto: 'Waakt voor Kennemerlands natuurschoon'; 32 pagina's hartekre ten, protesten en 'adressen' werden erin gepubliceerd. Vooral de provincie werd op het hart gedrukt niet mee te werken aan verdere aanslagen op het duin. Men was het volstrekt eens met elkaar. Een ieder drukte zich op zijn eigen wijze uit: De architect C.C. van Beaumont was natuurlijk niet tegen bouwen in het algemeen, maar dan elders. In het polder land ten oosten van Haarlem bijvoorbeeld, was volgens hem nog volop ruimte. Hij was modern; de planologie was toen een nieuwe wetenschap en Van Beaumont wilde die kennelijk in de praktijk brengen. Er moest dus "vol gens een weldoordacht gewestelijk plan" gebouwd wor den. "Aesthetische afwisseling van hoog- en laagbouw" gaf "een grootser effect dan aparte woningen met nietige zij tuintjes". Zelfs de voorgestelde 3 ha. per villa vond hij te gering om het "natuurschoon te bewaren". Voor slechts 25 woningen zou immers de hele duinstrook worden ver nield. BISDOM van HAARLEM. uMc^rï-e^^ uü, cu*—c>Cc- huzXt. hur <r Veelzeggend door nietszeggendheid (uit De Wandelaar, 1930). Prof. Ir J.G. Wattjes, hoogleraar bouwkunde in Delft keek vooral naar de negatieve gevolgen van de "trek naar bui ten". "Liefde voor de vrije natuur werd een soort apenliefde, waaraan de beminde natuur te gronde ging." De (socialistische) natuurbeschermer Henri Polak was al nooit zo verrukt geweest over de aanleg van de Zeeweg, waardoor het duin bedreigd werd door "wandelaarsvanda- lisme". Nu kwam daarbij nog de drang om geld te verdie nen aan bouwterreinen en aan belastingen van nieuwe inwoners door een gemeente die helemaal niet armlastig was. Het is de "heilige taak" van het gemeentebestuur van Bloemendaal de "heerlijkheid van de duinen" te "vrijwaren voor aanslagen van jagers op geld en gewin", zo betoogde hij. Net als professor Van Baren uit Wageningen vond hij dat het duingebied toebehoort aan de gemeenschap. Ook Jan P. Strijbos was nooit een voorstander van de aan leg van de Zeeweg geweest, al had hij waardering voor de wijze van uitvoering. Ook vond hij het positief, dat zove- len nu van het - vroeger verboden - duinterrein konden 16 Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 2, zomer 1993

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 17