Koetshuis, stal en koetsierswoning Kaartenhuizen In de archieven van waarschijnlijk iedere gemeente liggen schatten verborgen. Tijdens een speurtocht in het archief van de Bloemendaalse bouwdossiers kwam al snel één zeer exclusieve te voorschijn die een plaats verdient in dit nummer van Ons Bloemendaal. Op 18 september 1928 vroeg een in Overveen gevestigde handelsmaatschappij, de firma Klarenaar, Braun Co., een bouwvergunning aan voor de bouw van een koetshuis, stal en koetsierswoning. Als bijlagen werden toegevoegd de vereiste bouwtekeningen en twee met waterverf inge kleurde tekeningen van de noord-en westgevel, naar alle waarschijnlijkheid in de kleuren die de buitengevels zou den moeten krijgen. Kaartenhuis Het plan werd reeds op 26 september afgekeurd. Ook een ingediend beroep tegen die beslissing werd zeer snel, namelijk op 15 november 1928, verworpen; het pand was te dicht bij de zijwaartse scheidingen geprojecteerd. Het bleef dus een huis op kaarten, een kaartenhuis. Maar de tekeningen van de gevels en de plattegronden van de verdiepingen brengen na bijna zeventig jaar ons nog de dromen, de illusies over van de aanvragers. Villa voor paarden De tekeningen van de vier gevels tonen ons een fraaie vil la, ruim bemeten op een perceel aan de Midden Duin en Daalseweg tussen villa Karmel en het huis De Eekhoorn. De architectuur is harmonieus aangepast aan het geacci denteerde terrein. Raampartijen, robuuste deuren, buiten trappen, een tuinkamer, balkons en royale erkers. Twee oprijlanen, kortom alles wat van een representatieve villa verwacht wordt, is er. Maar de aanvraag vermeldt de bouw van een koetshuis, stal en koetsierswoning. Eén blik op de plattegrondtekening verschaft duidelijkheid. Het gaat hier eigenlijk om een villa voor paarden. Vanuit de centrale hal kom je in de keuken en de kamer van de koetsiersfamilie, maar ook in de paardenstal, in de koetsenkamer en in de haverberging. De grote erker heeft de functie van tuigkamer. Op de eerste verdieping stap je direkt vanaf de centrale overloop in onder meer twee grote kamers voor de hooi- berging. Via deze hooikamer kun je bij een balkon komen. Hoe je dat moet doen als in de nazomer en herfst de wintervoorraad is opgetast is niet geheel duidelijk. Of eigenlijk wèl: gewoon over het hooi heenkruipen. In deze kamers zijn evenals in de haverkamer kasten aangebracht. Functie? En hoe hielden de koetsier en zijn gezin de stal- geuren en -vliegen uit het woongedeelte? Of leer je daar mee leven? Na bestudering van de plattegrond wordt ook de functie van de twee oprijlanen duidelijk. Eén voert naar dat gedeelte van de villa waar de paarden en de koetsen 'wonen', het andere pad is voor de automobielen die in het sousterrain worden gesteld. Voorwaar een boeiend huis met tal van mogelijkheden. Helaas, nooit gereali seerd, maar zo blijven sprookjes bestaan. 18 Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 2, zomer 1993

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 19