Onderzoek in de gemeente Bloemendaal Kroniek over 1992 van de Archeologische Werkgroep Haarlem Mollaan: 102.41/490.92 Tijdens de rioleringswerkzaamheden werd ter hoogte van het Pannekoekenhuisje (Mollaan 2) op circa l ,40 meter onder het huidige wegdek een donkerbruine laag aange troffen met hierin schelpen en aardewerk. Het aardewerk uit deze laag kon in de I4e eeuw gedateerd worden. Mogelijk behoort deze laag tot een wegdek dat liep van de grafelijke residentie Aelbertsberg naar de Kleverlaan. Mollaan: 102.14/491.03 Eveneens tijdens rioleringswerkzaamheden werd 12 meter ten westen van de stenen toegangspoort van de voormali ge buitenplaats Saxenburg, op 0,50 meter onder het huidi ge wegdek, een stenen fundering aangetroffen die onge veer evenwijdig liep met de thans hier aanwezige sloot. De hoogte van de aangetroffen fundering bedroeg 1,24 meter en rustte op een houten plank. Het geheel was onderheid met rechthoekige houten palen. De steenmaat waaruit deze fundering was opgebouwd, bedroeg 22 x 10 x 5 cm. De fundering is een restant van een 18e eeuws huis dat in die tijd heeft toebehoord aan Jan Willem Arnold en die ook eigenaar was van de buiten plaats Duin en Daal. Volgens het bouwarchief is het huis in 1903 gesloopt. Mollaan/Bloemendaalseweg: 102.59/490.76 Op het terrein van het bejaardentehuis De Rijp werd tij dens grondwerkzaamheden ten behoeve van de nieuw bouw een kleinschalig onderzoek verricht naar de moge lijk restanten van de voormalige blekerij De Groote Mol, die hier in de I7e eeuw gelegen heeft. Behalve een aantal houten afwateringsgoten werd een houten bak aangetroffen die mogelijk een functie heeft gehad in het bleekproces. De ene zijde van de bak bestond uit verticaal geplaatst hout en de andere zijde uit horizontaal geplaatst hout. Mogelijk voorkwam het verticaal geplaatste hout dat het linnen achter de nerf van het hout bleef hangen. In het midden van de bak bevond zich een restant van een hou ten paal. De bak kon door middel van het hierin aange troffen aardewerk gedateerd worden rond 1625. 26

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 27