VAN DE REDACTIE 'Luchtkastelen en kaartenhuizen': het was een grote wens van uw scheidende redacteur die eens te realiseren in Ons Bloemendaal. In het archief van de gemeente Bloemendaal leiden veel van deze bouwsels al tientallen jaren een verbor gen bestaan. Dankzij de hulp van verschillende kanten zal het nu gaan lukken ze - ten dele - tot leven te brengen. In 1921 was de Zeeweg met veel feesten en optochten in gebruik genomen. Iedereen was vol lof over die weg, maar het gemeentebestuur zuchtte wel onder de uitgaven die het project met zich meegebracht had. Hoe men trachtte die proble men op te lossen, beschrijft de historicus/archivaris drs. Henri Spijkerman. Eveneens van zijn hand is een beschrijving van diverse grootse plannen die er geweest zijn voor de bouw van een bestuurscentrum met representatief raadhuis in het duingebied tussen de Zeeweg en de Hoge Duin en Daalseweg. Niet iedereen was even verrukt over al die plannen. Vooral buiten Bloemendaal waren er velen die heftig protesteerden tegen de aantasting van het gave duinlandschap, die het gevolg zou zijn van uitvoering van al die plannen. Ondergetekende vertelt daarover. In het begin van de eeuw waren er fantastische plannen om een Beethovenhuis te bouwen op een duintop bij Bloemendaal. Niemand minder dan de grote Berlage maakte daarvoor het ontwerp. Welke duintop men daarvoor op het oog had, is niet meer te achterhalen. De plannen hebben nooit het stadium van gemeentelijke goedkeuringsprocedure bereikt. De beschrijving van dit plan verscheen in 1991 in 'Preludium' het programmablad van het Concertgebouw in Amsterdam. Wij zijn de schrijver, architectuurhistoricus drs. Jannes de Haan en de redactie van 'Preludium' zeer erkente lijk, dat we dit artikel mogen plaatsen. R.J. Hein vond in de archieven van het gemeentehuis en Publieke Werken enkele prachtige voorbeelden van luchtkastelen en kaartenhuizen in Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang. Met de bijbehorende illustraties, kan men zich een beeld vormen van wat de plannenmakers voor ogen stond. Ook de rubriek PLUS en MIN ontbreekt weer niet. Tenslotte plaatsen wij de nagekomen kroniek van archeologische opgravingen in Bloemendaal in het jaar 1992. Wij hopen, dat u aan dit luchtige zomernummer plezier zult beleven. H. van Voorst Vader-Duyckinck Sander 4 Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 2, zomer 1993

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 5