Villa's langs de Zeeweg In de jaren twintig werd in de gemeente Bloemendaal een van de mooiste verkeerswe gen in Nederland aangelegd. Een ieder van ons heeft op warme zomerdagen wel eens genoten van de fraaie duingezichten die deze weg biedt. We hebben het hier over de Zeeweg, die oos telijk van de Israëlitische begraafplaats begint en in noord-westelijke richting naar zee loopt. Deze prachtige verkeersader is een ontwerp van land schapsarchitect Leonard Springer. Deze grootmeester op zijn vakgebied werd in Bloemendaal aangesteld tot gemeentelijk adviseur voor de parken en behalve zijn fraaie ontwerpen voor villaparken zou hij ook de infrast ructuur van het centrum van de gemeente naar de kust voor zijn rekening nemen. Methode Springer volgde hierbij een bijzondere methode. De aan leg van de Zeeweg werd niet bepaald door schetsontwer pen op kadastrale kaarten maar door de natuurlijke omge ving zelf waarin de weg werd gecreëerd. Dit ideale landschap, omsloten door schitterende duinen, werd nu doorkruist door een van Nederlands fraaiste verkeerswe gen. De weg was zo ontworpen dat zij het publiek van duingezichten deed genieten, zonder dat de duinen zelf door openstelling werden vernietigd. De aanleg van de Zeeweg zou het karakter van de gemeente Bloemendaal aanzienlijk meer prestige geven. Bloemendaal werd nu tevens badplaats en daardoor met de schitterende duinen een belangrijke recreatiegemeente. Hier was met recht sprake van een stukje Bloemendaal-op-zijn-best. Zeewegcommissie Voor de aanleg van de Zeeweg werd bij KB van 19 januari 1918 de zogenaamde Zeewegcommissie in het leven geroepen. De aanleg van de weg was van groot belang voor Bloemendaal. Zo werd zij voortaan niet alleen bad plaats, maar de infrastructuur van de gemeente werd belangrijk verbeterd door deze centrale oost-westverbin ding, die de reeds bestaande verkeerswegen tussen de buurten van zuid naar noord doorkruiste. In een volgende wet, van 26 juli 1918 (Stb. 418), werd bepaald dat het algemeen belang de onteigening ten gunste van de gemeente Bloemendaal vorderde van die eigendommen in de gemeente Bloemendaal en Zandvoort die nodig waren voor het aanleggen van een duinweg van de kom van Overveen naar Zandvoort. De aanleg van de weg diende tevens ter bestrijding van de werkloosheid. Ter uitvoering van de wet werd bij KB van 21 augustus 1918 (nr. 42) de gebieden aangewezen die onteigend dienden te wor den. Schikking Op 3 1 oktober 1919 werden de leden benoemd en een verordening door de gemeenteraad vastgesteld. Eerste actiepunt van de Zeewegcommissie was het namens de gemeente Bloemendaal in onderhandeling treden met de Directiekeet in 1919 in gebruik bij de aanleg van de Zeeweg; links met panamahoed de heer J. de Jong Czn. technisch leider van de uit voering. Erven van der Vliet om tot een minnelijke schikking inza ke de overdracht van de benodigde gronden te komen. Omdat beide partijen niet tot overeenstemming konden komen over het bedrag der schadeloosstelling bij de ont eigeningswet bedoeld - hierover later meer - en de gemeente groot belang had bij het realiseren van de Zeeweg, maakte de gemeente Bloemendaal voor de Arrondissementsrechtbank van Haarlem een procedure tot onteigening van de bij het KB van 21 augustus 1918 aan gewezen eigendommen aanhangig. Bovendien wilde de gemeente ook andere daaraan grenzende eigendommen verwerven. Deze terreinen waren naar het inzicht van de gemeente uitermate geschikt voor volkshuisvestingsdoeleinden, het verkrijgen van sportterreinen, parkaanleg etc. Villa's In deze schitterende omgeving zouden prachtige villa's gebouwd kunnen worden. Daartoe zouden de gronden langs de Zeeweg ter diepte van circa 50 meter in exploita tie moeten worden gebracht. Maar voornaamste motief voor aankoop van de gronden vormde de schuld die op Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 2, zomer 1993 5

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 6