lijk buiten de Grondcommissie om aan de grondeigenaren een brief dat zij een eventueel in te dienen plan tot bebouwing van gronden langs de Zeeweg niet in behande ling wilden nemen, alvorens de aanhangige onteigenings procedure met de gemeente Haarlem zou zijn beëindigd. Dat er terdege belangstelling voor de gronden langs de Zeeweg bestond - en niet alleen voor villabouw - bleek uit de diverse verzoeken om percelen bouwgrond te bemach tigen. Zo werd reeds in december 1921 door een inwoner van Haarlem bij de gemeenteraad een verzoek ingediend om een perceeltje grond aan de Zeeweg te mogen aanko pen voor de bouw van een melksalon. Op advies van de Zeewegcommissie stelde B W voor om op dit verzoek afwijzend te beschikken. Maar ook de coöperatieve woningbouwvereniging 'Eigen Woning' verzocht de gemeenteraad om beschikbaarstelling van een terrein aan de Zeeweg nabij de watertoren voor woningbouw. Een tweede verzoek om een stuk grond aan de Zeeweg werd eveneens geweigerd, onder meer uit overweging dat op die terreinen slechts één woning op een oppervlakte van minstens 3 ha. mocht worden gebouwd. Regeling In januari 1924 verklaarden de Erven van der Vliet zich bereid een regeling te treffen, waarbij de gemeente succes sievelijk de kosten van de Zeeweg, hetzij geheel hetzij gedeeltelijk, terugkreeg. Bij gemeenteraadsbesluit van 16 juli 1925 werden de voorwaarden vastgesteld waaronder de gronden langs de Zeeweg in exploitatie zouden kunnen worden gebracht. In 1926 volgde een voorstel om een dichtere bebouwing van bepaalde stukken grond, niet direct aan de Zeeweg gelegen, toe te staan. In datzelfde jaar werd er weer een commercieel contract aan de orde gesteld, met de bedoeling om nog een gedeelte van de voor de Zeeweg uitgegeven gelden terug te krijgen. Maar het grote gevaar van dit contract was, dat de gemeente bij na al haar rechten overdroeg aan een particuliere firma, die een zuiver commerciële inslag zou hebben. Het lag voor de hand dat de gronden aan de zeereep het eerst in exploitatie zouden komen en de gemeente had dan te zor gen voor water, gas en electriciteit. Er zou aan het einde van de Zeeweg een badplaats ontstaan, die zou gaan con curreren met Zandvoort. Omdat juist aan de kust een dich te bebouwing mogelijk was, zou deze de gemeente qua toezicht en dergelijke het nodige gaan kosten. En dat ter wijl er bijna uitsluitend badgasten zouden komen, die in de inkomsten van de gemeente niets bijdroegen. Motie Een definitief vast te stellen en goed te keuren uitbrei dingsplan zou pas kunnen worden vastgesteld wanneer met de Erven van der Vliet een overeenkomst was aange gaan. Omdat aankoop van de gronden langs de Zeeweg door een aantal gemeenteraadsleden van dermate groot belang voor de gemeente werd geacht, wilden zij ten aan zien daarvan een principieel besluit van de raad uitlokken door het indienen van een motie betreffende het opnieuw aanknopen van onderhandelingen met de Erven van der Vliet over de aankoop van bedoelde gronden. Overigens was eventuele verwerping van het contract voor de exploitatie van de gronden langs de Zeeweg geen belet sel. Er was dan nog geen enkele bepaling op grond waar van het verboden kon worden om aan de Zeeweg te bou wen. Aankoop Nadat de gemeente Bloemendaal in september 1929 eerst een transactie met de gemeente Haarlem was aangegaan ter beëindiging van de onteigeningsprocedure van de aan leg van de Zeeweg, was het in oktober van dat jaar dan eindelijk zover. De gemeente Bloemendaal kocht na jaren lange onderhandelingen ongeveer 163 ha. grond, aan weerszijden van de Zeeweg gelegen, voor ruim 963.000 van de Erven van der Vliet aan. Omdat het aanbod van de Erven van der Vliet tot 1 januari 1930 gold, was het zeer gewenst dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voor die datum een beslissing namen. De goedkeuring van de aankoop volgde bij besluit van 18 december 1929 (no. 149). De gemeente Bloemendaal had voor het behoud van natuurschoon die gronden aangekocht. Het lag in de bedoeling de mooie plekjes te sparen en slechts een zeer ruime bebouwing toe te staan. Maar ondanks de oorspronkelijke bedoeling werd bebou wing van de Zeeweg, ook na deze definitieve aankoop van 8 Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 2, zomer 1993

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 9