PLUS EN MIN Boekennieuws PLUS Gaat U eens kijken naar Lage Duine en Daalseweg 9a in Bloemendaal. De nieuwe eigenaren hebben een verwaar loosd huis in authentieke stijl opgeknapt en met veel liefde en smaak aangepast aan de eisen van deze tijd. PLUS De Vogelenzangse Duinweg was tot voor kort zeer moei lijk berijdbaar. Met mankracht en technische hulpmiddelen - een grote bulldozer - zijn kuilen gevuld en heuvels geslecht. Over deze afgevlakte weg, die verhard is met een grintlaag, kunnen bezoekers van de Waterleidingduinen nu het gebied achter het Panneland bereiken. MIN Daar waar de Boekenroodeweg met een scherpe bocht naar het zuiden afbuigt richting Vogelenzang, is op het terrein van een nieuw-gebouwde villa helaas weer een manshoge wal aangelegd, evenwijdig aan het hek. Gezien de ligging van de villa kan privacy hier nauwelijks als argument worden aangevoerd. De zo langzamerhand in groten getale aanwezige wallen dreigen het oorspronkelij ke karakter van de Bloemendaalse villaparken in negatieve zin ingrijpend te veranderen. MIN De verbouwing van de voormalige banketbakkerij van Koot, Bloemendaalseweg 104, uitgevoerd vooruitlopend op de afgifte van de bouwvergunning, blijkt geen gelukki ge greep! In de westelijke gevelwand van de Voorbuurt met zijn vrijwel uitsluitend historische panden vormt de moderne glimmende pui, pal naast de 17e eeuwse gevel van 't Hemeltje, een in het oog springende valse noot! Jammer dat men niet in een eerder stadium ook ons van de plannen op de hoogte heeft gesteld, waardoor overleg nog mogelijk zou zijn geweest zoals het geval is geweest bij onder meer de verbouwing van de winkel van Denijs (nu de Rabobank). MIN Hoe nu? De gemeente publiceert in het Weekblad, dat ze op 26 oktober bouwvergunning verleend heeft voor het (ver)plaatsen van de bloemenkiosk op de hoek Bloemen- daalseweg/Korte Kleverlaan. 'Derden belanghebbenden kunnen binnen 30 dagen na verzenddatum tegen dit besluit schriftelijk en gemotiveerd bezwaar maken bij bur gemeester en wethouders'. Ons Bloemendaal heeft bezwaar gemaakt, maar heden, 22 november heeft een deel van de werkzaamheden al plaatsgehad: een deel van de lage muur rondom het Bispinckpark is verwijderd en daarachter is al een stuk grond bestraat. Het indienen van een bezwaarschrift wordt zo een lachertje. De woningbouwvereniging Bloemendaal Noord vierde dit jaar, in het vroege voorjaar, haar 75-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan verscheen een boekje waarin in woord en beeld de historie en de ontwikkeling van deze vereniging is weergegeven. Het boekje, geschreven door mevrouw Jolanda Keesom, leest plezierig, is royaal geïllus treerd en geeft in tweeënzeventig bladzijden een helder en boeiend overzicht van de activiteiten van deze woning bouwvereniging, verricht in het belang van de huisvesting binnen deze gemeente. Het boek is te koop bij boekhandel de Wit in Bloemendaal voor 15 gulden. Als herinnering aan dit jubileum schonk de woningbouwvereniging aan de gemeente twee beelden. Eén is geplaatst in Bloemendaal-Noord, het ander bij de gemeentebibliotheek in het dorp Bloemendaal. Het eerste is van de hand van Wim Jonker; het tweede is gemaakt door Piet van Heerden. Het is een laat bericht, maar Ons Bloemendaal meldt u deze büjvende verfraaiing met groot genoegen. Monumentenbordje: Bloemoord Hier stond vroeger een blauwselmolen waar kobalt werd vermalen, door blekers gebruikt als witmaker. Begin 19e eeuw wordt het pand verbouwd tot de klei ne buitenplaats Bloemoord. Rechts van loopt het zogeheten Patna-pad, dat in 1739 in een akte staat als de Hoenderslaan lopende tussen het Blauwselhuijs en 't Heerenhuijs. De Patna-huisjes aan het pad zijn circa 1760 gebouwd. 22 Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 4, winter 1993

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 23