Geven is vrijheid "Als ik van jou die cassette van Michael Jackson krijg, dan geef ik jou mijn exclusieve T-shirt." Dit soort gesprekjes hebben we als jongere allemaal wel gevoerd. Als... dan. In de godsdienstgeschiedenis noemen ze dat 'do ut des'. Dat zijn de Latijnse woorden voor: 'Ik geef opdat jij geeft'. Zo offert de mens voor zijn goden, opdat in ruil voor de offers oogst, gezondheid of bescherming ontvangen zou worden. Een zakenman, die met iemand uit eten gaat, doet dat in afwachting van een order. Het principe van smeergeld is gebaseerd op 'Als ik geef... dan krijg ik van jou'. Het is een menselijk mechanisme. Niet slecht, maar gevaarlijk en op den duur onhoudbaar. Immers, is een gift werkelijk gelijkwaardig te kwantificeren? Als het om materiële zaken gaat tot op zekere hoogte wel. Wie een fiets gekregen heeft toen hij erom verlegen zat kan het 'terug geven' met drie mooie delen van een encyclopedie. Maar wie kan de liefde van zijn ouderlijk huis gelijkwaardig 'terug geven'? Vrijgevigheid Wie kan de donor van een nier, zo deze nog in leven is, op waarde teruggeven? De naam van de donor wordt dan ook geheim gehouden voor de ontvanger. 'Daar is geen geven aan'. Geven op basis van ruilen ('do ut des') is de meest voorkomende vorm van geven. Het is evenwel niet altijd een geven uit vrijheid. Dat kan soms ook te veel gevraagd zijn. Het laat onverlet, dat het werkelijke geven alles te maken heeft met 'vrijgevigheid'. Gift Iemand zei eens met betrekking tot de collecte in de kerk: "Ik frommelde wat in mijn zak toen de collectezak voor bijkwam. Ik dacht dat ik er een briefje van vijf in deed. Het bleek een briefje van vijftig te zijn. Ik had na de schrik een gevoel: nu heb ik pas echt gegeven." De grond waarop de Adventskerk in Aerdenhout is gebouwd, is geschonken door mejuffrouw Van Wickevoort Crommelin. Zij had slechts één voorwaarde voor haar gift. Er zou vóór 1 januari 1959 een kerk op de geschonken grond moeten staan, anders zou het aanbod komen te vervallen, aldus de notariële beschikking. Hier doet zich het interessante fenomeen voor dat aan een gift een voorwaarde wordt verbonden, waartegen de ontvan ger nauwelijks bezwaar kan maken. De Hervormde Gemeente van Aerdenhout heeft de gift van mevrouw Crommelin dan ook rijkelijk geëerd met een prachtige moderne kerk aan de Leeuwerikenlaan 7. Een gedenksteen in de hal memoreert de gift en de naam van de geefster. Sympathie In ons belastingstelsel kunnen giften afgetrokken worden. Daar zit ook weer het 'do ut des' principe achter. Het zal het Rode Kruis of Amnesty International een zorg zijn of gevers hun gift van de belasting aftrekken. Daar is dan ook noch voor ontvanger noch voor de gever iets mis mee. Ik denk zelfs dat het heel opvoedkundig is dat giften afge trokken kunnen worden. Toch krijgt het iets onsympathieks als elke gift een bere kende gift is. Immers, het werkelijke geven heeft heel vaak te maken met een vergaande sympathie, misschien zelfs met identificatie met het doel waarvoor je geeft. Bovengenoemd voorbeeld van mejuffrouw Van Wickevoort Crommelin is daar een voorbeeld van. Het kan ook voortkomen uit een zich betrokken voelen bijuit het besef dat je door je positie extra verantwoordelijkheden draagt voor je medemens. Ook hier als voorbeeld mejuf frouw Van Wickevoort Crommelin, die de grond schonk voor achttien woningen van de afdeling Bloemendaal van de Christelijke Nederlandse Werkmansbond en een tuin van ruim twee hectare aan de Bergweg voor lighallen voor tuberculose-patiënten. Vrijheid In onze taal kennen we de uitdrukking 'daar zou ik mijn leven voor willen geven'. En de actualiteit toont het aan: onze gedenktekens voor '40-'45 spreken met ere van hen die hun leven gegeven hebben voor de vrijheid van ons volk. Geven is een kwestie van vrijheid op basis van identificatie of sympathie met het doel. Maar zonder een berekening vooraf blijkt het niet altijd te kunnen. Wij blijven mensen! Geef gedrag Een onderzoek van het dagblad Trouw over het geefgedrag van de Nederlander is onthullend. Armen geven meer dan rijken. Een arme weet wat ontvangen is. De gereformeerden sco ren in alle vier de geef-categorieën het hoogst. Het zij met ere vermeld! Hetzelfde onderzoek toont ook, dat degene die in staat is te geven, evenredig ontvangt. Wie minder mogelijkheden heeft, ontvangt ook minder. Het geefpatroon was op vier onderwerpen geijkt: natuurlijke hulp geven; geld geven 4 Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 4, winter 1993

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 5