De Juffrouw van Bloemendaal (lenen); te eten vragen/gastvrijheid (logeren) en geschen ken geven. Zorgstelsel Onze maatschappij ondergaat snelle veranderingen, waar onder die van het zorgstelsel. Je kunt niet meer vanzelf sprekend op allerlei hulp en zorg van bijvoorbeeld de overheid en de ziektekostenverzekeringen aanspraak maken. Het betekent dat de vrijgevigheid van de mede mens weer een factor wordt. Mensen worden meer op elkaar aangewezen. Hoe zal dat gaan? Hebben we het geven verleerd? Dat kon nog wel eens heel spannend worden. De welvarende wes terling is niet opgevoed met de Islamitische plicht: het geven van een aalmoes. En de gereformeerden zijn ook niet meer in zulke groten getale onder ons als ze waren. Bovendien hebben hun kinderen zich, evenals in andere kerken, vaak afgekeerd van het 'altruïstisch softe gedoe' van hun ouders. Wie zal de welvarende Nederlander die moet afkicken van zijn verzorgingsstaat het geven leren? R. van den Beid artikel: 'Geven is vrijheid' identificatie met het doel waar voor je geeft. Waardoor was mejuffrouw Crommelin in staat te geven? De heer C.M. Reinders Folmer, zoon van de rentmeester van Wildhoef heeft een inventarisatie gemaakt van het onroerend goed van mejuffrouw Crommelin. Aangezien dit nergens elders vermeld staat, nemen wij het graag in dit nummer over. Haar financiële armslag had zij mede te danken aan het feit, dat ze de geërfde Russische aandelen op tijd te gelde heeft gemaakt in tegenstelling tot veel landgenoten die er na de Russische revolutie alleen nog maar hun muren mee konden illustreren. Het hoofdstuk: Weldoen in mejuffrouw Crommelin's leven begint als ze Wildhoef heeft geërfd. Van haar vóór- Wildhoef periode vinden we behalve haar genealogie niets in de literatuur. Opvallend is de grote verscheidenheid van haar doelen. We noemen bouwgrond voor een kerk in Aerdenhout, voor woningen (zie foto Boslaan) en een school in Bloemendaal, voor lighallen voor de tuberculosebestrijding aan de Bergweg en voor een jeugdhuis aan de Donkere Laan in Bloemendaal. Cornelia Adolphina van Wickevoort Crommelin 1856 - 1 936): In dit themanummer over Weldadigheid (naar Vermogen) in Bloemendaal kan mejuffrouw Cornelia Adolphina van Wickevoort Crommelin - voor intimi Keetje - niet ontbre ken. Vanaf 1899 toen zij Wildhoef erfde en er zomers woonde, maar vooral vanaf 1920 toen Wildhoef haar permanente adres was, is zij in het Bloemendaalse een persoonlijkheid geweest die vooral bekend stond om haar haast grenze loos weldoen. Andere zeer menselijke trekken waren haar gelukkig ook niet vreemd. Maar als je over haair leest, valt het steeds weer op hoezeer zij zich bewust is geweest van de moge lijkheden die zij had om in de nood die zij zelf waarnam of waarover ze hoorde, te helpen. Er spreekt duidelijk een voorkeur uit haar giften. R. van den Beid noemt dit in het De Juffrouw van Bloemendaal, foto gemeente-archief Bloemendaal. Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 4, winter 1993 5

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 6