den van de omwenteling zijn miljoenen te verdienen. Hij was eerst makelaar in effecten, later koopman-bankier, tevens grondlegger van de familiezaak en van het familie kapitaal. Toen Willem Borski in 1814 overleed, zette zijn vrouw de zaken voort. Zo hielp de 'weduwe aan de Amsterdamse beurs' vervol gens koning Willem I met miljoenen guldens de Nederlandse economie uit het slop te halen. Jan Borski trouwde in 1830 met de zeer jonge en knappe Olga Emilie Sillem (1814-1899). Een meisje uit het zelfde milieu. Zij was in St.-Petrusburg geboren als dochter van Hieronymus Sillem en Wilhelmina Busch. Haar vader, ook bankier, bewoonde sinds 1812 als zomerresidentie de aan het Haarlemse Noorder Buiten Spaarne gelegen buiten plaats Spaarnhoven. Jan Borski is dan werkzaam in de zaak van zijn moeder, net als zijn broers David en Willem. Zij wonen in Amsterdam aan de Herengracht in een dubbel grachtehuis tussen het Koningsplein en de Vijzelstraat. Hartenlust Op 27 februari 1847 koopt Jan de 34 ha grote buiten plaats Hartenlust in het centnim van Bloemendaal. Ruim een halve eeuw zou het echtpaar daar verblijven en de buitenplaats tot grote bloei brengen. Zo lieten zij kort na de aankoop het oude 17e eeuwse herenhuis vervangen door het huidige huis naar ontwerp van de Amsterdamse architect M.G. Tetar van Elven. Dat ook zijn broers en zusters de Bloemendaalse omgeving waardeerden blijkt wel, want die vinden wij niet alleen op Elswout maar ook op Vaart en Duin, Lindenheuvel en Bloemenheuvel. Voor dat Jan Hartenlust kocht bewoonde hij zomers het buiten Duinvliet. Moord op het landgoed Het was in de nacht van 15 op 16 juli 1879 toen er zich op hun landgoed Hartenlust een ramp voltrok. De Bloemendaalse veldwachter Abraham van der Lijke werd die nacht door een ongewenste bezoeker vermoord. D iefsta I Regelmatig kwamen er in die tijd veel klachten over dief stal op de buitenplaatsen. De slechte economische omstan digheden en heersende armoede hadden zo hun gevolgen. Na de Franse overheersing was er op dit gebied nog wei nig veranderd. Niet alleen diefstal op de buitens, ook stropen van konij nen in het duin, vechtpartijen en vooral drankmisbruik, waren schering en inslag. Het politieapparaat, met de bur gemeester aan het hoofd, stond nog in de kinderschoenen. Met een paar veldwachters in de gemeente moest de bur gemeester de zaak in de hand houden. Door het herhaalde stelen op de landgoederen van pluimvee, spullen uit de bijgebouwen, groente of fruit uit de tuinen, werd aan de veldwachters gevraagd vooral 's nachts goed op te letten. Ook op Hartenlust kampte Borski met dit probleem. Het echtpaar Jan Borski (1807-1891) en Olga E.Sillcm (1814-1899). Foto L. Pierson-Parijs (Iconografisch Bureau Den Haag). 14 Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 1, voorjaar 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 16