Speurtocht Van der Lijke, een ex-sergeant die in 1875 bij het Bloemendaalse politiekorps was gekomen (met een jaar wedde van 350 gulden per jaar) had in die bewuste nacht dienst. Met de opdracht mee, de buitens extra in de gaten te houden, zou hij zijn ronde doen - eerst op Sparrenheuvel om via Hartenlust op Wildhoef te eindigen. Maar op Wildhoef is hij nooit gekomen want tijdens zijn nachtelijke speurtocht op Hartenlust betrapte hij de als berucht staande Haarlemmer W. Joosten op heterdaad bij het stelen van groente uit de tuin van Borski. Van der Lijke, gewapend met sabel en stok stormde op de dief af. Er ontstond een fikse vechtpartij waarbij jammer- genoeg de veldwachter het onderspit moest delven. De dief had Van der Lijke met een mes dodelijk getroffen en het hazepad gekozen. De volgende dag bracht dit voorval grote verslagenheid in de Bloemendaalse gemeenschap. De dader werd uiteinde lijk na een aantal dagen gepakt, maar de weduwe van de veldwachter bleef met drie kleine kinderen en een schamel weduwe-pensioen achter. De weldoener Jan Borski besloot de weduwe haar leven lang jaarlijks van een financiële bij drage te voorzien. De Borski-Sillem Stichting Het was deze familie die op 27 december 1879 de Borski Sillem Stichting oprichtte. Met een paar familieleden werd de stichtingsakte bekrachtigd bij de in Overveen wonende notaris J. ter Hoffsteede. Deze Stichting had tot doel de Bloemendaalse kinderen in de gelegenheid te stellen een naai-, brei- en bewaarschool te bezoeken. Naaischool De school, die gebouwd zou worden door de Bloemendaalse aannemer L. Rouwens, kwam te staan aan de Boslaan nr. 26 hoek Schoolpad. Zij kon worden bezocht door meisjes die lager onderwijs hadden genoten om onderricht te krijgen in 'het linnen en wollen naaien' en daaraan verwante werkzaamheden. Meisjes die nog op de lagere school zaten, konden buiten de schooluren breiles krijgen. De bewaarschool was er voor kinderen die nog te jong waren voor de lagere school. Zij werden onder behoorlijk toezicht nuttig bezig gehouden. Er werd wel schoolgeld gevraagd, maar met de aantekening dat het niet de bedoeling was de kas te spek ken. Verder werd vermeld dat de ondenvijzeressen van de protestantse godsdienst moesten zijn. Het eerste bestuur bestond uit vijf leden; Jan Borski, C.D. van der Vliet, Willem Borski jr. D. van der Vliet en predi kant J.D. van Arkel. Een fonds van 50.000 gulden werd belegd in het Grootboek der Nationale Schuld. In 1880 had Rouwens de school opgeleverd en kon men beginnen met vijftien meisjes. Een kasboekje van drie jaar eerder wees uit dat mevrouw Borski-Sillem en mevrouw Valenton, de echtgenote van de predikant, onder leiding van juffrouw Lamblet, al met het naaischooltje was begonnen. Voor de helft van deze vijf tien meisjes was het schoolgeld blijkbaar een bezwaar, want voor hen kwam het schoolgeld binnen via de dames Van Vollenhoven, Borski en Van der Vliet. De naai- opdrachten kwamen ook grotendeels van de gegoede families uit Bloemendaal. Zo produceerden de leerlingen baby-uitzetten, nachtkle ding, lakentjes en dergelijke. Ook voor huishoudelijk per soneel werd druk genaaid en zonodig versteld. Zo werd in het tweede schooljaar voor mevrouw Visser-van Merle twaalf dienstbodenhemden, -broeken, -schorten en zes rokken voor dertien gulden gemaakt. Tegenover deze inkomsten, aangevuld met het schoolgeld van een gulden vijf en zeventig per twee maanden, ston den de inkopen van garens, zwarte en gekleurde zijde en merkkatoen. In de financiële administratie wordt tot circa 1902 nog over de naaischool gesproken, terwijl er vanaf 1912 sprake is van verhtiur der naaischool aan particulieren. Kleuterschool De naaischool, waar juffrouw Lamblet de scepter zwaaide, bevond zich in de westelijke vleugel van het gebouw, de bewaarschool in de oostelijke vleugel. De eerste kleuter leidster was mejuffrouw Anna Vonk. In 1918 was het aan tal kinderen 54. Omdat er blijkbaar geen familieleden van de stichters bereid werden gevonden zitting te nemen in het stich tingsbestuur, werd in 1922 besloten de stichting met haar statuten en financiën onder te brengen bij het bestuur van de Christelijke Mulo-school in Bloemendaal. De bewaar- of kleuterschool kreeg als nieuw bestuur predikant De Vrijer en zijn vrouw, ds. de Roos van Meerenberg, mevr. Warnderink Vinke-van Verre en de heer H. Hogenbirk. In 1981 kwam een einde aan de ruim honderdjarige kleu terschool aan de Boslaan en trok de Borski-Sillem Kleuterschool bij de lagere Bos en Duinschool in. Sinds dat jaar maakt de Borski-Sillem Stichting deel uit van de Stichting voor Protestant Christelijk Basis en Voortgezet Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 1, voorjaar 1994 15

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 17