de 'zuidtangent', onderwerp van bespreking is. Visuele vervuiling kwam er ook ten gevolge van het invoeren van het scheiden van groente-, fruit- en tuinafval van het andere vuilnis. Op zich is dat een loffelijk streven. Er zijn echter plaatsen waar de met kiezel beklede vuilcon tainers ons en veel omwonenden een doorn in het oog zijn. We noemen slechts de wijk Veen en Duin en het pleintje bij de Donkerelaan. Ons verzoek het teveel aan containers te laten vervallen en de hoognodige containers in gemeentelijk groen weg te planten heeft tot op heden niet tot resultaat geleid. Wellicht in het voorjaar van 1994? Bestemmingsplan Saxenburg Het doorbreken van het fraaie talud van de Mollaan ten behoeve van de bouw van een garage voor nummer 3a, het rechterdeel van een gesplitste villa, heeft ons in 1992 en 1993 beziggehouden. Uitspraak van de provincie en van de Raad van State is pas in 1994 te verwachten. Wij waren blij toch gehoord te worden in onze bezwaren en opmerkingen inzake het ontwerp-bestemmingsplan Saxenburg, al kwam ons bezwaarschrift te laat binnen bij de gemeente. Onze zorg gold de versnippering van het terrein van de af te breken Eikenhof mavo en het kostbare stukje binnenduin tussen de Bloemendaalseweg, Potgieterweg en Mollaan. Kleine en grote Monumenten Monumenten hebben steeds onze aandacht; u leest daar over meer elders in dit nummer. Indien nodig stellen wij ons in verbinding met de eigenaren om hen van onze zorg op de hoogte te stellen. Daarbij zijn wij soms in staat iets voor verval of verdwijnen te behoeden. Een klein feestje was het terugplaatsen van een van de grenspalen met het Klaverblad in de buurt van de Oosterduinweg. De voorzitter hanteerde vaardig een spe ciale grondboor die hem hiervoor door de heer Toderijo van de gemeente was uitgeleend. Contribuanten We haalden in 1993 het magische getal van 1.000 nog niet. Maar er werd door de penningmeester W. van Luijken hard gewerkt aan een nieuwe ledenwerffolder, die onder meer tot stand kwam met financiële steun van de Haarlem-Bloemendaalse Rotary en die in het nieuwe jaar huis aan huis bezorgd kon worden. Een goed begin van 1994, waarop wij in ons volgend jaarverslag hopen terug te komen! Overige bestemmingsplannen Hete hangijzers die in 1993 nog niet tot een oplossing kwamen, zijn Stoops Bad, het Marine Hospitaal met villa Tetterode en de toekomst van het terrein van het voorma lig Provinciaal Ziekenhuis. Over het Marine Hospitaal spra ken wij met de directie van de Hogeschool Haarlem en wat de villa Tetterode betreft, deed het ons zeer veel genoeg te horen dat deze nu geplaatst is op de lijst van Rijksmonumenten. Aan het eind van het jaar spraken wij onze verontrusting uit over het doorbreken van het muurtje bij het Bispinckpark ten behoeve van het vergroten van de bloe menkiosk en het veranderen van de gevel van de banket bakkerij aan de Bloemendaalseweg nr. 104. Daarbij merk ten wij op dat de veranderingen al waren aangebracht terwijl de inspraaktermijn na publikatie in de krant nog niet verstreken was. De verstedelijking in deze historische 'Voorbuurt' van Bloemendaal neemt onrustbarende vormen aan. Hoe zal het afgebroken pand Pleinvrees zich in 1994 onder de nieuwe naam Het Haventje van Bloemendaal aan ons gaan vertonen? Monumentebordje Van Haemstedelaan Van Haemstedelaan, genoemd naar de bas taardzoon van Floris V, Witte van Haemstede die in 1304 bij het Manpad de Vlamingen zou hebben verslagen. De weg is nog een rest van de zeer oude Duinweg, waar onder andere het Huis te Vogelenzang, Aelbertsberg en 't Huis te Brederode bij lagen. Andere delen zijn de Doodweg en de Bergweg. Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 1, voorjaar 1994 7

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 9