We zien ook enkele prachtige beuken nog uit Zochers tijd op het grasveld voor de villa. Het is de rest van een laan die vroeger de directeurswoning met het ziekenhuis ver bond. De laan vormde ook de toevoerweg voor vrachtver keer naar het ziekenhuis en had daarvoor op den duur onvoldoende capaciteit. Jonker had de keus: öf de bomen rooien, öf de weg verleggen. Het werd het laatste! Eiland Iets verderop ligt het meer, waaraan Meer en Berg zijn naam dankt. In de verte is een eiland te zien, dat niet tot Zochers ontwerp behoort. Dit is werk van Jonker, of liever van patiënten, die in arbeidstherapie een brede strook ter rein tot op het grondwater hebben afgegraven, waardoor er een eiland ontstond. Het is te begrijpen, dat de patiën ten en hun begeleiders meer plezier hadden in dit werk, dan in het schijnbaar doelloos afgraven van stukken duin, zoals dat op Jachtlust aan de andere kant van de Bergweg gebeurde. Maar niet alle plannen slaagden. In de verte ligt het - nu al weer jaren niet meer gebruikte - ontspanningsgebouw Musis Sacrum. Het is onze gids een doorn in het oog. Niet omdat het een lelijk gebouw is, maar hij had juist met veel zorg een zichtas vanaf Meerzicht richting Brederodelaan gecreëerd en precies die plek koos de archi- De heer Van Strien met zijn gezin. Hij en één van de kinderen op de foto waren voorgangers van de heer Jonker. Patiënten verzorgden de aanvoer van brandhout. tect voor zijn bouwwerk. Lindelanen Schuin achter ons, in noordwestelijke richting liggen de nieuwe klinieken West Friesland, Meerlanden en de Evertskliniek. Ongeveer tien jaar geleden stond hier nog Meer en Berg II. Nu rest daarvan alleen nog als een soort grafmonument het torentje op een heuvel met witte rozen. Het houdt de herinnering aan vroeger tijden levend. Gelukkig echter zijn de lindelanen, door Springer aange plant, nog praktisch helemaal intact. Hierdoor is er iets van de vroegere grandeur bewaard gebleven. Meer in de richting van Velserend lagen vroeger de uitge strekte kwekerijen. Het hoofd terreinen was ook hiervoor verantwoordelijk. Met de oogst van deze tuinen moest de bevolking, patiënten en verplegend personeel van Meer en Berg en de provinciale ziekenhuizen in Bakkum en Medemblik, gevoed worden. Een nachtvorst of hagelbui waren voor hem dan ook een grote zorg. Nu vindt men er alleen gazons en heggen, waarvan de plaatsing alleen te begrijpen is, als men weet dat het vroeger windsingels voor de groentetuinen waren. In de kas groeien verwilder de tomaten. Alleen het perelaantje is nog in tact. Haagbeuken We lopen nu in oostelijke richting en zien aan de linker kant het witte gebouw van de nu al weer verouderde Brederodekliniek. Trots wijst de heer Jonker op een maje stueuze bruine beuk aan de rechterzijde en een prachtige Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 3, herfst 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 10