Het meer met botenhuis lagen en liggen er sereen bij. eik aan de linkerkant van het gebouw. Het is hem destijds gelukt deze bomen, die veel ouder zijn dan de kliniek, te sparen. Hij wist de architect van de waarde van die bomen te doordringen. Die draaide de gebouwen iets en de bomen konden blijven staan. Het landschappelijk ontwerp van dit deel van het ziekenhuisterrein is een schepping van Jonker uit de jaren zestig. De haagbeuken staan er vitaal bij. Laat iedere volgende beheerder zeer zuinig zijn met deze en de talloze andere jongere bomen die overal op Meer en Berg door Jonker en zijn opvolger zijn aange plant! We zijn nu op de laan gekomen die achter en evenwijdig aan de Brederodelaan in de richting van het hoofdgebouw loopt. Oorspronkelijk stonden hier lindes. Ook die hadden hun tijd gehad. Er kwamen platanen en weer lindes voor in de plaats. Helemaal geslaagd is deze laan nog niet, maar toch, het zijn vitale jonge bomen. Wanneer we nu voor de monumentale gevel van het hoofdgebouw staan, zien we links en rechts zware heggen. Het lijkt of die nog tot het oorspronkelijke ontwerp beho ren en deel uitmaken van de 'buitenkamers' van de ver schillende klasse-afdelingen. Van de typisch Zocheriaanse perken met veelkleurige bloemen is helaas niets meer over. Ook het parkeerterrein links van de ingang onder de hoge bomen detoneert. Wel staan er nog enkele zeer oude bomen, die de sfeer van het geheel bepalen. Jonkerbos Nog valt er het één en ander te vertellen over wat de heer Jonker tot stand bracht; aan de zuidzijde van het zieken huisterrein was vroeger boerenland. Toen de boer zijn bedrijf beëindigde en de gemeente Bloemendaal de gron den voor sportvelden bestemde, wist Jonker gedaan te krijgen dat ook het ziekenhuis een strook kreeg. Hij liet die inplanten met gevarieerd 'plantsoen', waardoor de hockeyers van HBS niet tegen de lelijke zijgevel van het ziekenhuis hoeven aan te kijken en de patiënten veel meer luwte kregen. Ook op Jagtlust, ten westen van de Bergweg, liet hij bos planten dat zelfs het Jonkerbos genoemd werd. Het is te hopen dat Natuurmonumenten dit mooie terrein, dat destijds voor arbeidstherapie en recreatie werd gebruikt, spoedig in eigendom zal krijgen. Sleutelbosje Ten slotte is er het 'Sleutelbosje', zo genoemd omdat vroeger alleen de doktoren die er een sleutel van hadden er toegang hadden. Het ligt onopvallend aan de oostzijde van de Brederodelaan, tegenover de voormalige dokters woningen. Nog niet eens zo lang geleden waren er plan nen hier huizen te bouwen. Want een bos waar je niet in kunt, is toch in deze tijd ondenkbaar. Dat vraagt toch om 'ontwikkeling'! Niet alleen Jonker, maar heel veel anderen hebben zich hiertegen met succes verzet. Jonkers laatste grotere werk vóór zijn pensionering kon zo het opknap pen van het ongeschonden Sleutelbosje zijn. Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 3, herfst 1994 9

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 11