De Meerenbergcollectie Per 1 april 1991 is het Provinciaal Ziekenhuis Santpoort (PZS) opgegaan in twee nieuwe organisaties: het Psychiatrisch Ziekenhuis Amsterdam en de Frederik van Eeden Stichting. De hieruit voortvloeiende boedelverdeling bracht de bibli otheek bij de Frederik van Eeden Stichting. Op het histori sche deel ervan, de Meerenberg collectie, rustte de ver plichting er een goed onderkomen voor te zoeken, met als randvoorwaarde het waarborgen van de culturele en histo rische waarde. Inmiddels heeft dit zijn beslag gevonden en is er hiervoor, net als voor alle andere voorzieningen van het voormalig PZS, een Amsterdamse bestemming gevon den. Dat in Ons Bloemendaal aandacht geschonken wordt aan dit verdwenen cultuurgoed, ligt voor de hand indien men zich realiseert dat de aanduiding 'Santpoort' in de naam PZS maskeert dat deze instelling nagenoeg geheel binnen Bloemendaals gemeentegrenzen lag. De Meerenbergcollectie De directie van het 'Gesticht Meerenberg' (de naam is in 1918 gewijzigd in 'Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort') was al kort na de start in 1849 begonnen een medische bibliotheek aan te leggen. Men beschikte reeds over veel documentatiemateriaal over ontwikkelingen in de ziekenhuispsychiatrie, mede door de tijdens buitenland se studiereizen (Engeland, Frankrijk, Duitsland) gelegde contacten. In eerste instantie richtte men zich voornamelijk op tijdschriften en werken over psychiatrie en aanverwante vakken, maar in de loop der jaren werd de collectie breder van opzet. Dat uiteindelijk een collectie tot stand kwam die nu van historische betekenis is, is vooral te danken aan prof.dr. G.G.V. Schneevoogt die, behalve zijn schrijftafel en een aantal fraaie gravures, zijn boekerij aan Meerenberg legateerde. Schneevoogt De uit Haarlem stammende Gustaaf Eduard Voorhelm Schneevoogt (1814-1871) kende een sterke betrokkenheid op de psychiatrie. Van zijn 26e tot zijn 48e levensjaar werkte hij in het Amsterdamse Buitengasthuis (het voor malige Pesthuis)aanvankelijk als inwonend geneesheer. Hij hield zich bezig met de dagelijkse zorg voor 400 aan wezige zieken, krankzinnigen en syfilislijders, maar ook met de opleiding van medische studenten en de nascho ling van jonge artsen. Bovendien hield hij er ook nog een particuliere praktijk op na. In 1851 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar, met neuropathologie en psychiatrie als leeropdracht. In 1861 werd hij inspecteur voor de krankzinnigengestichten. In deze functie was hij opvolger van Schroeder van der Kolk, van wie hier vermeld kan worden dat hij in het door de architect Zocher ontwikkelde ontwerp voor Meerenberg een belangrijke inbreng heeft gehad. In 1867 kreeg Schneevoogt, met behoud van zijn eerdere hoogle- raarsstatus, een lectoraat in de psychiatrie en neurologie. Nevenactiviteiten Aan nevenactiviteiten ontbrak het hem niet. Zo had hij een werkzaam aandeel bij de oprichting van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, een gees teskind van J.N. Ramaer die zelf voor de ontwikkeling van de Nederlandse psychiatrie van grote betekenis is geweest. Behalve dat Schneevoogt in 1874 de eerste voorzitter van de KNMG werd, had hij zitting in tal van commissies en besturen. Zo was hij onder meer voorzitter van het Genootschap tot bevordering der Genees- en Heelkunde, bestuurslid van de Vereniging voor Ziekenverpleging, en lid van de eerste redactie van het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde. Overigens was Schneevoogt ook buiten medische kring actief, op literair gebied onder meer als redacteur van De Gids en vanuit zijn liefde voor de muziek als bestuurslid van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Dit scala van activiteiten deed geen afbreuk aan zijn werk in het Buitengasthuis. Het hield hem intensief bezig en hij zette zich sterk in om verbetering te brengen in de abomi nabele omstandigheden waaronder krankzinnigen samen met lijders aan besmettelijke ziekten onder één dak ver pleegd werden. In dit kader nam hij deel aan 'eene specia le commissie van voorname geneeskundigen' die in 1842 Gedeputeerde Staten adviseerde over de opzet van een pro vinciaal krankzinnigengesticht. Een later aanbod om het directeurschap van Meerenberg te aanvaarden sloeg hij echter af. De Meerenbergcollectie Hoewel de Meerenbergcollectie ook nog een groot aantal aanschaffingen en schenkingen uit latere jaren omvat, onder andere in 1883 door de erven van dr. B.H. Everts (de eerste 'Eerste-geneesheer-directeur')is de kern ervan in 1877 door Frederik Muller beschreven. Deze catalogus vermeldt 3.402 publikaties, soms bestaande uit meerdere banden. Het betreft boeken, verslagen, tijdschriften, etc. uit met name de tweede helft van de negentiende eeuw al Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 3, herfst 1994 11

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 13