zijn er ook veel oudere werken. De publikaties bestrijken een breed gebied van de geneeskunde, maar daarnaast een diversiteit van andere onderwerpen (natuurkunde, geogra fie, geschiedenis, rechtsgeleerdheid, wijsbegeerte en letter kunde). Daartussen schuilen kostbare werken, zoals anato mische atlassen van Boerhave en van Remmelini en complete reeksen tijdschriften. Ook treft men er een unie ke verzameling folders in aan over geneeskrachtige bron nen en kuuroorden in allerlei Europese landen. De gericht heid op ontwikkelingen elders blijkt uit een grote reeks verslagen en rapporten van en over buitenlandse instellin gen. De economische waarde van deze collectie is niet vastge steld. dat deze groot is kan echter worden opgemaakt uit een oriënterende taxatie uit 1974 (J 275.000,-) en uit het feit dat een in bruikleen gegeven gedeelte (zie later) ver zekerd is voor 358.000,-. Belangrijker is de vaststelling dat deze collectie als samenhangend geheel onmiskenbaar van grote culturele en historische betekenis is. Bruikleen GGZ In 1989 is een deel van deze collectie in bruikleen gege ven aan de Stichting Museum en Documentatiecentrum Geestelijke Gezondheidszorg (GGZ) in Utrecht. Hiermee wilde het PZS bijdragen aan het tot stand brengen van een De bibliotheek annex de 'waardige' regentenkamer (archief P.Z.). unieke verzameling op het gebied van de psychiatrie. Bij genoemde stichting heeft immers inmiddels een aantal zeer belangrijke Nederlandse bibliotheken op het gebied van de psychiatrie een plaats gekregen: de boekerij van J.N. Ramaer, de bibliotheek van het Rijkskrankzinnigengesticht Medemblik en de Rijperda Wierdsma Collectie. Daarmee is een volstrekt unieke verza meling ontstaan en voor gebruikers goed toegankelijk geworden. Overdracht Vrije Universiteit De grote historische en culturele waarde stelt hoge eisen met betrekking tot de klimatologische setting, het onder houd, de catalogisering en het bereikbaar maken van de collectie. Een betrekkelijk kleine instelling, die bovendien de directe patiëntenzorg tot taak heeft, beschikt niet over de middelen om dit alles te waarborgen. Overdracht van de gehele collectie aan de eerder genoemde Stichting Museum en Documentatiecentrum GGZ, bleek aldaar af te stuiten op onder meer te beperkte opslagcapaciteit. Op advies van dr. M.J. van Lieburg, hoogleraar medische geschiedenis, werd overleg gevoerd met de universiteitsbi bliotheek van de Vrije Universiteit. Deze bleek bereid en 12 Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 3, herfst 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 14