Monumentenzorg II in staat een adequate zorg te waarborgen. Met instemming van het PZA is begin van dit jaar de collectie overgedra gen, inbegrepen de rechten en plichten die uit de bruik leenovereenkomst voortvloeien. Behalve garanties voor een goed beheer biedt de plaatsing binnen universitaire con text goede mogelijkheden om aan het bestaan van deze boekerij bekendheid te geven en om het gebruik ervan voor onderwijs en onderzoek te bevorderen. Dr. P.J.B.A. de Natris Geraadpleegde literatuur: - Catalogus der Boekerij van het Provinciaal Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen Meerenberg bij Bloemendaal (1877). - J.M.W. Binneveld, e.a.: Een psychiatrisch verleden. Uit de geschiedenis van de psychiatrie. baarnamboboeken, 1982. - J. van Deventer G.C. van Walsem: Gedenkschrift ter herin nering aan het 50-jarig bestaan van het gesticht meerenberg. Amsterdam, f. van Rossen, 1899. - C. Druyvesteyn: Het Provinciaal Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen Meerenberg te Bloemendaal. Historisch Overzicht. Haarlem, H.D. Tjeenk Willink, 1897. - F.C. Donders: Levensschets van Gustaaf Eduard Voorhelm Schneevoogt. Jaarboek 1871 Koninklijke Akademie van Wetenschappen. - P. van der Esch: Prof.dr. Gustaaf Eduard Voorhelm Schneevoogt, 26 december 1814 - 17 augustus 1871. Tijdschr. v. Psychiatrie, 1971, blz. 435-439. - J. Vijselaar: De zedekundige behandeling en de afschaffing van de lijfsdwang in het gesticht Meerenberg 1840-1875. Blz. 120- 153 in J.M.W. Binneveld e.a. De 'zorg' voor onze 'monumenten' treedt anno 1994 het duidelijkst op de voorgrond in de aanwijzing van gebouwen en objecten als beschermde monumenten op grond van wette lijke regelingen. In Nederland kennen wij een monumentenbescherming op drie niveaus, te weten: van rijkswege, vanuit de provincie en van gemeentewege, waarbij gesteld kan worden dat de van rijkswege beschermde monumenten van landelijke betekenis dienen te zijn, de pro vinciale van regionale en de gemeentelijke monumenten van plaatselijke betekenis. Vanzelfsprekend zijn rijksmonumenten ook van plaatselijk belang, maar zij hebben nog een meerwaarde. Monumentenbescherming begint altijd met een inventari satie van voor bescherming in aanmerking komende objecten. Een dergelijke inventarisatie dient ter plekke te geschieden door een team van deskundigen. Aldus geregi streerde objecten dienen vervolgens te worden getoetst aan een reeks tevoren opgestelde criteria aan de hand waarvan een selectie kan plaatsvinden. Criteria De belangrijkste criteria zijn in grote lijnen voor alle drie de soorten monumenten hetzelfde, al kunnen er accentver schuivingen optreden. Belangrijke criteria zijn cultuur-his torische waarde, architectonische of bouwkundige beteke nis, zeldzaamheid en gaafheid, herinneringswaarde of de Boerderij aan de Vogelenzangseweg, een voorbeeld van een rijksmonument dat reeds in 1933 als zodanig werd aangewezen (archief gemeente). "'jx: s - i Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 3, herfst 1994 13

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 15