TE Uf *93$ STALHOUDERIJ CEBR'; OfCER rol die een object in zijn omgeving speelt. Natuurlijk zijn de bouwkundige staat en de eventuele gebruiksmogelijk heden ook van belang bij de uiteindelijke selectie. Bij de rijksmonumenten komt er nog een belangrijk criterium bij, dat ook in die nieuwe wet van 1988 gehandhaafd is, en wel dat van de ouderdom. Een rijksmonument dient tenminste vijftig jaar oud te zijn. Duidelijk moge zijn, dat bij de criteria ter beoordeling van de waarde van een bepaald object niet over 'mooi' of 'lelijk' wordt gesproken, omdat dit een te subjectief en daardoor onhanteerbaar criterium is. Wij hebben allemaal geleerd de grote St. Bavo in Haarlem 'mooi' te vinden, maar hoeveel emoties komen er niet los als bij de toetsing van een object als de Uitkijktoren op 't Kopje blijkt, dat het bouwsel aan een groot aantal van de gestelde selectie criteria voldoet! De stalhouderij van Böttger aan de Zomerzorgerlaan. Het gebouw, nog geheel in oorspronkelijke staat, is op de provinciale monumentenlijst inge schreven (archief gemeente). banken, uitkijktorens en herinneringsbomen en onder de gebouwen treffen we ook arbeiderswoningen, stallen en koetshuizen, oranjerieën, theekoepels, ijskelders, vinken- huizen en inrijhekken aan. Direct na het verschijnen van de definitieve lijst in 1933 is het gemeentebestuur van Bloemendaal overgegaan tot het opstellen van een gemeentelijke monumentenverordening en een gemeente lijke monumentenlijst en tot het instellen van een onaf hankelijke commissie van advies. In de verordening vond men onder meer bepalingen voor het gebruik van monu menten en een vergunningenstelsel waardoor er sprake was van een daadwerkelijke bescherming van Bloemendaals monumentenbezit. Gemeentelijk De selectie van de huidige rijksmonumenten is nog altijd gebaseerd op de grote inventarisatie die plaatsvond tussen 1903 en 1933 in opdracht van de rijksoverheid. Het ging hier om 'Nederlandsche Monumenten van Kunst en Geschiedenis van vóór 1850'. Alleen al in Bloemendaal leidde dit tot een lijst van over de tweehonderd objecten, waarop lang niet alleen gebouwen voorkwamen, maar ook terreinen, vijvers, wegen, grenspalen, gevelstenen, uit hangborden, luidklokken, windwijzers, gedenktekens en - Landelijk Op landelijk niveau duurde het nog tot 1961 voordat de bescherming van de geselecteerde objecten bij wet gere geld werd. Deze wet van 1961 werd in 1988 ingrijpend gewijzigd, waarbij de monumentenzorg werd gedecentra liseerd onder meer om een grotere betrokkenheid van de burgers te bewerkstelligen. De gemeenten worden in de nieuwe wet aangewezen als de spil waar alles om draait in de monumentenzorg. Zij zijn voor alles het aanspreekpunt geworden. Voorwaarde is echter wel dat de betrokken 14 Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 3, herfst 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 16