onderhoud. Hopelijk komt er in de toekomst nog wel iets van dien aard, bijvoorbeeld een regeling die tegemoet komt aan de extra kosten die een eigenaar moet maken om zijn bezit in de oorspronkelijke staat te houden. Hierbij valt te denken aan extra kosten die het onderhoud van een leien dakbedekking of een smeedijzeren erfschei- ding met zich meebrengt. Opgeschoond De gemeentelijke monumentenlijst tenslotte is bij het opstellen van de nieuwe, aangepaste monumentenverorde ning in 1993 drastisch 'opgeschoond', hetgeen betekent dat de lijst voorlopig nog een gering aantal objecten telt. Wanneer de selectie van de jongere monumenten door Rijk en Provincie zal zijn afgerond, is het zaak de gemeen telijke lijst up-to-date te maken. Daarbij kan behalve de gemeentelijke monumentencommissie ook de stichting Ons Bloemendaal een belangrijke rol spelen, maar ook, geheel in de geest van de nieuwe monumentenwet van 1988, iedere burger, zoals u en ik! Met de lijst van alge meen geldende criteria in de hand zijn immers heel veel Bloemendaalse burgers deskundigen als het om plaatselijke monumenten gaat. Om wat voor objecten gaat het dan? In dit verband valt bijvoorbeeld te denken aan de lantaarnpalen aan het begin van de Iepenlaan, de huisjes, halte 'Bloemendaal' 'nummer 3' van de NS bij de spoorwegovergang van de Kleverlaan, aan het 'Borski-trapje' van Belvédère naar het station van Overveen en misschien zelfs wel het Duitse wachthuisje bij het voormalig Marine Hospitaal. Maar ook aan grafmo numenten van bekende Bloemendalers op de verschillende begraafplaatsen in onze gemeente en grens- en gevelstenen van plaatselijke betekenis. Oproep In de geest van de komende landelijke Open Monumentendag zou ik deze bijdrage willen afsluiten met een oproep aan u allen mee te werken aan een optimale inventarisatie van onze plaatselijke monumentwaardige objecten, terwille van de instandhouding van de historisch gegroeide omgeving die zo bepalend is voor het bijzonde re karakter van de gemeente Bloemendaal, waarin wij het voorrecht hebben te wonen. H. Slagter-Wieringa Dit artikel kan beschouwd worden als een vervolg op het artikel onder dezelfde titel, verschenen in Ons Bloemendaal, nummer 4, 14e jaargang (okt.-dec. 1990). Het zogeheten Borski-trapje bij het Station Overveen. Een aspirant gemeentelijk monumentje? (Foto Slagter.) Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 3, herfst 1994 17

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 19