afaisiii Hofje van Stoel (foto uit het album van de Provinciale monumenten, gemeente-archief). In een brief aan Gedeputeerde Staten van 25 juli 1938 verklaarden B&W, dat het gewenst was dat deze huisjes op den duur zouden verdwijnen en dat het daarom van groot belang was dat de gemeente de percelen in eigendom ver kreeg, zo niet direct, dan in de toekomst. Achterstallig onderhoud Normaal was het zo, dat B&W bij ernstig achterstallig onderhoud de eigenaar aangeschreven om nader omschre ven verbeteringen aan te brengen. De reden waarom de woningen op het Hofje niet waren verbeterd, was dat de eigenaar hier zelf niet toe in staat was. Het woningencom plex was in de jaren dertig in handen van twee oudere dames, de weduwe G.J. Stekelenburg-van Zalen en mej. H. Stekelenburg, die financieel niet bij machte waren om de zo noodzakelijke onderhoudswerkzaamheden uit te voeren. B&W vroegen zich toen af, wat zij zouden kunnen doen, ook om te voorkomen dat de woningen in verkeerde han den, dat wil zeggen in andere dan in gemeente-handen, zouden vallen. Van tevoren stond vast dat een poging om de woningen onbewoonbaar verklaard te krijgen, gezien de uiterst lage maatstaf die de Inspecteur voor de Volksgezondheid hierbij aanlegde, geen enkele kans van slagen had. Daarom werd door het gemeentebestuur over wogen hoe het meest noodzakelijke onderhoud toch te realiseren was of, liever nog, hoe de woningen in eigen dom aan de gemeente zouden kunnen overgaan. In dat geval kon de gemeente het woningblok, zo niet direct dan toch in de toekomst, een andere bestemming geven. De huren zouden kunnen worden verlaagd en de bewoners van de huisjes zouden te zijner tijd een nieuwe of meer deugdelijke woning kunnen krijgen. Huurprijs Een struikelblok bij de plannen van de gemeente was ech ter dat de beide eigenaressen, 61 en 63 jaar oud, groten deels van de huuropbrengst moesten leven. Het woning blok was belast met een hypotheek van circa 13.500,- De huur bedroeg 5,50 per woning per week, hetgeen een buitengewoon hoge huur was voor dergelijke wonin gen. Als we dit vergelijken met de huur van 4,75 en 4,25 voor de mooie nieuwbouwwoningen van de woningbouwverenigingen Bloemendaal-Noord en St. Benedictus, of met de huurprijs van 3,75 voor de 16 nieuwe woningen aan de Graaf Florislaan in Vogelenzang, dan kon er redelijkerwijs toch niet meer dan 4,- per week voor de woningen op Stoel's Hofje worden gevraagd. Dat de huurprijs hoger gesteld was èn zou kun nen worden nadat ze in gemeentelijk eigendom waren overgegaan, kwam alleen omdat er in de gemeente Bloemendaal al jarenlang een groot tekort aan arbeiders woningen was. Hoe schrijnend het gebrek aan goede en betaalbare woningen was, bleek wel toen voor de 26 nieuwe woningen aan het Joan Mauritsplein 170 aanvra gen binnenkwamen. Daarom waren velen van mening dat, ook als het de gemeente geld zou kosten, zij toch de huis jes in het belang van de verbetering van de volkshuisves ting zou moeten aankopen. 'In een gemeente als deze, waar zooveel menschen in prachtige huizen wonen, vind Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 3, herfst 1994 19

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 21