Haarlem. Op de achtergrond de bekende contouren van de stad Haarlem. De linker woning op het schilderij moe ten we zoeken op de hoek van de huidige Kleverlaan- Korte Kleverlaan, de rechter woning daar tegenover, is weer de huidige bebouwing van De Knip, Kleverlaan nummer 2 en 4. Ter vergelijking met dit schilderij is er eind vorige eeuw een foto gemaakt vanuit de villa Kennemerheuvel aan de Heuvelweg (afb. 4)Deze villa was eind vorige eeuw gebouwd op de voormalige gronden van de Buiten-Rijp op het hoge duin achter de Kleverlaan en had een markant uitzicht op Haarlem. Vele jaren geleden is deze villa afge broken en door een ander vervangen. Ongeveer op dit punt zal Ruisdael gezeten hebben om het gezicht met de bleekvelden aan de Kleverlaan te schilderen. Op de foto zien we op de voorgrond de blekerij-wasserij van Bijvoet met uiterst links het gebouw van de stoomwasserij. Links in het midden loopt de Korte Kleverlaan, dan de Kleverlaan richting Haarlem en rechts de Busken Huetlaan. Op de hoek van de Kleverlaan-Korte Kleverlaan staat nog de oude bebouwing 'Kleveroord' genaamd. Daar tegenover 'De Knip' en rechts langs de Busken Huetlaan de huidige grote villa nummer 8-10-12. Rechts onder zien we nog net het dak van de oude woning van makelaar Stoel aan de Bloemendaalseweg. De voormalige bleekvelden met een vaart in het midden waren eind vorige eeuw als bollenvel den in gebruik. Erfgoed Bij dit vergelijken komen we verschillende malen de eeu wenoude bebouwing van 'De Knip' aan de Kleverlaan tegen. Op het ogenblik staat dit stukje Bloemendaals erf goed er zorgwekkend bij. Wordt het niet hoog tijd dat deze bebouwing voorrang krijgt voor een restauratiebeurt? Het is een van Bloemendaals oudste monumenten. Ze staat zeer terecht op de rijksmonumentenlijst. Gemeentebestuur van Bloem endaal, let op deze zaak. Wim Post Afb. 3: Gezicht vanaf de Bloemendaalse duinen over de Kleverlaan en de bleekvelden omstreeks 1670. Schilderij door Jacob van Ruisdael, Museum Jacquemart-André, Parijs. Afb. 4: Gezicht over de blekerij - wasserij van Bijvoet bij de splitsing Kleverlaan-Korte Kleverlaan-Busken Huetlaan. Midden op de foto, achter de voormalige bleekvelden, de nog bijna onbebouwde Kleverlaan met aan het einde links huize 'Kleveroord', daar tegenover 'De Knip' van de familie Houtgraaf. Opname eind vorige eeuw (gemeente-archief Bloemendaal) I nffinwi ««Mi Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 3, herfst 1994 23

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 25