Hotel Kennemerknd, begin- en eindpunt van de paardetrara (collectie C. Konijn-Odink). Overzichten van de verspreiding van de 'erkende' monu menten in Nederland, laten zien dat Bloemendaal rijk bedeeld is in deze. Deze situatie kan veroorzaken, dat een object waarvan de monumentale waarde niet onomstotelijk vaststaat, in een aan monumenten goed bedeelde gemeen te minder kans heeft op een monumentenlijst te komen dan in een monumentarme plaats. Een Bloemendaalse burger die meeleeft met de geschiede nis van zijn gemeente, kan herhaaldelijk meemaken, dat hij mooie, oude panden ontdekt of andere objecten die hem over vroeger vertellen en die toch op geen enkele monumentenlijst voorkomen en daardoor van hun aardse bestaan nog minder zeker zijn dan de wel genomineerde. Zo'n pand is - althans voor ondergetekende - het pand Bloemendaalseweg 4 tegenover de Rustenburgerweg. Na enig speuren in de literatuur en enkele gesprekken met oude Bloemendaalkenners, ontdekte ik het volgende. Hotel Kennemerland Het pand, nu geheten Village End, is als herberg gebouwd door boer Mattheus Maas oftewel Thijs Maas, in 1869. Op het nog onbebouwde stuk grond van 8 are had hij eerst een bescheiden koetshuis gebouwd, toen volgde het loge ment, dat officieel omschreven werd als een zaal en een woonhuis. Thijs Maas bezat al een café op de hoek van de Boschlaan, genaamd Het wapen van Bloemendaal en elders in het dorp een boerderij. Voor zijn vrouw liet hij de hierboven genoemde herberg bouwen, die zij noemden: Hotel Kennemerland. Pannekoekhuis In 1891 verkoopt Maas het hotel aan de Amsterdammer J.A. van 't Riet, die al na enkele jaren overlijdt. Vervolgens koopt de Haarlemmer C. Wafelbakker het pand. Al spoe dig laat hij het beheer over aan twee van zijn dochters. Zij verkopen in 1909 het koetshuis. Het logement wordt al spoedig bekend als het pannekoekhuis van de gezusters Wafelbakker. Geslachten gaan, geslachten komen. In 1912 is er weer wisseling van de wacht. De heer Jacob Hendrikszoon Balm uit Spaarndam gaat in 'ons' pand een viswinkel vestigen. Als jaren later, omstreeks 1927, de twee kleine pandjes 24 Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 3, herfst 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 26