Een zomerwandeling Ruim twintig geïnteresseerden namen op 19 juli j.l. deel aan de namiddagwandeling, die Ons Bloemendaal had uit gezocht. Deze wandeling voerde over het landgoed Duinlust. De patriciërswoning wordt tegenwoordig gebruikt door de centrale directie van het Frans Hals College en gedeeltelijk door het CIOS. De groep werd gastvrij ontvangen in de grote kamer van het huis, die na restauratie zijn oorspronkelijke staat heeft herkregen. De wanden zijn bekleed met notehouten pane len in neo-renaissance stijl, waarboven zich een gobelin bekleding bevindt. Het plafond heeft in houten vlakken een opvallend florale schildering op goud fond. Het huis ademt dan ook de stijl van de late 19e eeuw, zoals archi tect Muysken het heeft gerealiseerd. In de hal zijn echte roodmarmeren zuilen, een monumentale Parijse trap en, in de bovenlichten, de oorspronkelijke glas-in-loodramen te bewonderen. Het meest trof mij de prachtige parket vloer, die ik me herinnerde van een bevrijdingsfeest in 1945, dat ik daar ooit had gevierd en waarop zo heerlijk werd gedanst. Bart van Soest De inleiding met dia's die tuinman Bart van Soest voor ons hield, ging uiteraard vooral over de historische tuin. De architect hiervan was Petzold, door de toenmalige De tuinman van Cios, Bart van Soest, temidden van een aandachtig gehoor, op de achtergrond de oran jerie van het landgoed (foto Joan Patijn). bewoners Van der Vliet-Borski beschouwd als de beste van Europa. De aanleg is nu, ruim honderd jaar later, nog altijd goed te herkennen. Het grote gazon biedt via de weiden van het lager gelegen Elswout een weids uitzicht. Vele bomen hebben de honderd jaar overleefd. Statige bruine beuken en sierlijk dennen worden door Van Soest gekoesterd. De oude stinse-planten probeert hij weer terug te krijgen. De vleermuizen in het theehuis en de ijskelder hebben zijn bijzondere aandacht. Zijn inspiratie wordt gevoed door het Noorse tuinhuis uit 1890 dat, opge bouwd uit dikke houten balken, zijn oorspronkelijke bestemming als tuinmanswerkplaats heeft behouden. Daarentegen staan het fotohuisje met kantelen en de inge graven gasolinekelder op instorten. Beide mochten niet te dicht op het grote huis staan. Bij een halfronde bakstenen muur vertelde de rondleider dat de bijpassende Pompejaanse bank, gerestaureerd en wel, tegenwoordig te bezichtigen is op Elswout. Op warme zomerdagen zal het op dat schaduwrijke plekje met mooi uitzicht op perk en huis goed toeven zijn geweest. Een afrondend praatje met historische plaatjes begeleidde de koffie en thee na afloop. Voortaan zullen we extra genieten als we langs Duinlust rijden. Dat is een extra bedankje voor Ons Bloemendaal waard. Bertie Davids-Holt 26 Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 3, herfst 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 28