Mobilisatie en oorlogstijd in Vogelenzang De algehele mobilisatie van onze strijdkrachten vond plaats op 2 september 1939. Vele jongens uit het dorp gingen, vergezeld van him familie leden, gepakt en gezakt naar het station, op weg naar him mobilisatie-bestemming. Op die dag liepen er alleen militaire treinen. Een week later reed het 3e Eskadron Wielrijders (3 EW) op de fiets ons dorp binnen. Zij werden ondergebracht in de RK-school, het RK- verenigingsgebouw, een bollenschuur en een garage. De troep soldaten - voorheen een eskadron huzaren, maar nu per fiets - nam bezit van het dorp. De officieren, waaronder de commandant Ritmeester Baron van Palland, werden ingekwartierd bij de notabelen van het dorp en de onderofficieren bij de gewone burgers. In het dorp klotsten nu soldatenlaarzen van ex-huzaren, in hun oude huzarenuniformen met leren beenkappen en gewone leren laarzen en sommigen nog met hun paardesporen aan de laarzen. Op het spoorwegemplacement werd een lange munitietrein geparkeerd die door de soldaten van 3 EW moest worden bewaakt. Hiervoor kregen ze een wachtlokaal op het station. Wisseling van de wacht Het uitrukken van de gehele troep - de trompetters voorop, dan de officieren op hun oude legerfietsen en bij iedere sec tie een trommelmitrailleur - trok de aandacht van de bewo ners. De dagelijkse wisseling van de wacht was vooral voor de jeugd een aantrekkelijk schouwspel en iedereen kende reeds het wijsje van de trompetter bij de reveille, het verza melen en de aflossing van de wacht. Spannende momenten waren er ook, als de hele troep in alarmfase kwam en per fiets uitrukte naar de kuststreek ter afweer van een mogelij ke invasie. Luchtmacht In april werd 3 EW overgeplaatst naar de Betuwe en nu kwam er voor de treinbewaking een ander onderdeel onder leiding van Lt. Vriezekoop. Op 10 mei 1940 vlogen al heel vroeg Duitse vliegtuigen over de trein, het station en het dorp. De munitietrein kreeg haar eerste aanval te verduren, gelukkig zonder gevolgen; alleen verschrikte en witte gezichten van de wachtlopende soldaten. De afdeling Luchtdoelmitrailleurs, die aan de andere kant van de Leidsevaart op een voetbalveld gelegerd was, schoot op de overvliegende Duitse toestellen en had één keer succes. Plotseling kwam er rook en vuur uit een van de toestellen, dat daarna in zee stortte. Van onze eigen luchtmacht zagen we een enkel C-10 verkenningstoestel laag over de velden vliegen, zodat we hen konden toezwaaien en deze helden zwaaiden nog terug ook. Scheveningen In de loop van de morgen werd de munitietrein wegge sleept naar een andere bestemming. In de middaguren van deze eerste oorlogsdag passeerden twee treinen, die vol krijgsgevangenen zaten, waarvan velen in vreemdsoortige kledijzoals een postbode, een spoorwegbeambte. Zij waren op weg naar IJmuiden, waar ze op een boot naar Engeland zouden worden verscheept. Vanwege het vermeende gevaar van een Se kolonne, liepen er op straat bij het station en bij de Centenbrug patrouillerende soldaten die onbekenden aanhielden, die dan papieren moesten tonen en het woord Scheveningen uitspreken. Op de laatste oorlogsdag kwamen restanten van de bewa- kings- en grondtroepen van het inmiddels verlaten vliegveld Bergen naar Bloemendaal; de vliegtuigen waren in De Zilk terechtgekomen. Het stationsgebouw werd een tijdelijk hoofdkwartier en van hier vertrokken patrouilles het duin gebied in, omdat daar parachutisten waren gezien. Het dorp stond vol met militaire kolonnes; aanhangers met aggrega ten, zoeklichten en vrachtauto's. Na de capitulatie hadden deze soldaten het erg moeilijk; sommigen braken hun wapens en smeten ze in de Leidsevaart. De komst van de eerste Duitse militairen per motor met zij span en vergezeld van een stafauto was voor de soldaten een schokkende gebeurtenis. Een Duitse soldaat bleef achter om een benzinepomp te bewaken. De Hollandse soldaten mochten de school niet verlaten, en zo begon voor Vogelenzang de bezettingstijd. Enkele maanden na de capitulatie werd er achter de RK-kerk een schijnvliegveld aangelegd. De huizen aan de Tweede Doodweg en langs de Margrietenlaan werden geëvacueerd, maar de bewoners konden na enige tijd weer terugkeren. Inmiddels was de Slag om Engeland losgebarsten en vlogen er tientallen vliegtuigen vanaf Schiphol richting Engeland. Omdat deze toestellen zeer laag vlogen, konden we de inzit tenden zien zitten. In het dorp waren inmiddels de Hollandse militairen verdwenen, gedemobiliseerd of naar de pas opgerichte Arbeidsdienst overgeplaatst. 10 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 10