Bonkaarten Behalve de aanwezigheid van een tiental Duitse soldaten in een barak bij het schijnvliegveld achter de RK-kerk, zagen we in deze periode weinig Duitsers. Wel was inmiddels de rantsoenering van levensmiddelen begonnen met de bijbe horende bonkaarten en werd er een persoonsbewijs inge voerd. In oktober 1941 werd op de voormalige renbaan van Woestduin een driedaags concours-hippique door de Duitsers georganiseerd. Onder de gasten waren de bevel hebber der Duitse strijdkrachten, de rijkscommandant dr. Seyss Inquart en politiebaas Rauter en nog vele hoge militai ren. Onmiddellijk na dit festijn besloot de eigenaar van Woestduin, de heer G. Laan, de renbaan om te ploegen en hierop graan te verbouwen. De tribune werd afgebroken. Zodoende dacht hij een herhaling van zo'n gebeurtenis te voorkomen. Wachtlopen In 1941 vielen er in het dorp enkele verdwaalde bommen in de Zanderij - nu Vogelenzang-Oost - waarbij een dode was te betreuren, namelijk de heer Wolbeek die door een scherf werd getroffen. In april '42 werd er op het landgoed Duinzicht - nu Beukenhage - de vormingsschool van de Nat. Soc. Frauenschaft gevestigd. De bleekneusjes uit Den Haag die hier ondergebracht waren, moesten verdwijnen. In sep tember '42 moesten ook inwoners van ons dorp wachtlo pen, als straf voor de gepleegde sabotage op Duitse kabels. Vier weken lang moesten de bewoners wachtlopen in Bloemendaal; voor de bewoners van Vogelenzang een ware beproeving. Toen er weer kabels waren doorgesneden, moest er gedurende twaalf weken wacht worden gelopen. Bovendien moest iedereen in die periode om 20.00 uur binnen zijn en de gemeente kreeg een geldboete. Evacuatie Wegens uitbreiding van de kustverdediging moesten in november '42 een aantal woningen langs de Vogelenzangseweg bij de Amsterdamse Waterleiding wor den geëvacueerd. In december ontving het kerkbestuur een schrijven van de Rüstungsinspektion dat beide kerkklokken waren gevorderd. Op 16 april 1943 was het zover en wer den beide klokken uit de kerktoren gehaald. Na de oorlog werd de grote klok gelukkig teruggevonden in een opslag plaats van klokken in Heiligerlee in Groningen. In mei '43 werden alle radio's verbeurd verklaard en wer den in de gemeente totaal 2.700 toestellen ingeleverd, alle maal afdankertjes want het luisteren naar de Engelse radio ging onverminderd door. In mei 1944 vond de evacuatie plaats van de huizen in de Bekslaan en langs de Vogelenzangseweg tot aan de S-bocht, en van de Bekslaan tot de openbare school Graaf Floris. Er kwamen SS-troepen te liggen en in de wegen rond Woestduin en Leiduin maakten de Duitsers voorbereidingen voor een verdedigingslinie; alles in verband met de verster king van de Atlantikwall. Na de invasie verdwenen op Dolle Dinsdag - S september 1944 - plotseling alle soldaten en met hen de Duitse vrouwen uit villa Duinzicht. Met Dolle Dinsdag kwam ook de spoorwegstaking en verdwenen de chef en de andere bewoners van het station uit dit gebouw en doken ze onder in Bennebroek. Wel kwam er Duits spoorwegpersoneel op het station en reed er af en toe een trein. Duitsers roofden meteen veel spoorwegmateriaal weg van het station en langs de baan. Terreur Omdat in oktober '44 de gas en elektriciteitsleveringen waren gestaakt, was het houthakken geblazen. Op grote schaal werden er bomen 'georganiseerd'. Dit nam zulke grote vormen aan - tot grote ergernis van de Duitse autori teiten - dat de Höhere SS und Polizeiführer eiste dat er een comité zou worden gevormd dat dit vandalisme zou moe ten beteugelen en zou moeten zorgen dat er nieuwe bomen werden aangeplant. Zo niet, dan zouden een aantal wonin gen in brand worden gestoken. In november kwam er een invordering van textiel. Als je geen inleveringsbewijs kon tonen, liep je de kans dat er een huiszoeking zou volgen met alle gevolgen van dien. De Duitse terreur werd steeds driester. Zo kwam er onver wachts in december een razzia in het dorp op de jeugdige mannelijke bevolking. De pastoor wees veel mannen, die met voedseltochten naar het noorden onderweg waren, de weg naar de kerktoren en gewelven. Op de gekste plaatsen heeft men zich toen weten te verstoppen. Deze razzia's her haalden zich in januari, toen er wel slachtoffers vielen onder de arme sloebers die op zoek waren naar voedsel. De bewoners van de Margrietenlaan en van de Leidsevaart kregen in februari '45 bevel tot evacuatie. Zij zochten hun heil in De Zilk en aan de overkant van de Leidsevaart in de stichting Vogelenzang te Bennebroek. Eind februari, kort nadat we het Zweedse wittebrood als troost hadden gekre gen, kwam het bevel dat binnen 48 uur het hele dorp moest worden geëvacueerd. Algehele wanorde in het dorp. De bevolking trok gedeeltelijk naar Aerdenhout en Hillegom; zelfs gingen er families naar Overveen die daar familie had den wonen. Met de hulp van Bennebroekers en Hillegommers zag men de inwoners met karren, boerenwa- Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995 11

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 11