V V V V V V gens en ander gerij, volgeladen met meubels, kleding, bed- degoed en de laatste voedselvoorraden, naar elders trekken. Tevens moest het vee van de boerderijen worden wegge voerd, met daarbij de clandestiene varkens en geiten. Lanceerinstallaties Toen het dorp door de inwoners was verlaten, werden de huizen bezet door Duitse soldaten. Zij waren belast met de installatie van de V2-lanceerinstallaties, waarvan er een in de Bekslaan op de oprijlaan van villa Schapenkamp, en een ander op de oprijlaan naar het Huis te Vogelenzang werd gebouwd. De laatste is echter nooit gebruikt. Ook in Woestduin en Leiduin werden voorbereidingen getroffen voor de bouw van zo'n installatie, maar gelukkig is het zover niet gekomen. Omdat de projectielen 's nachts per trein werden aangevoerd, was de spoorbrug over de Leidsevaart een belangrijk object voor de Engelse mosquito bommenwerpers, die dikwijls de brug met bommen en raketten hebben bestookt, echter zonder resultaat. Wel werd de omgeving besproeid met scherven, maar de brug zelf werd niet geraakt. Dat er ondanks de volledige evacuatie toch nog dorpelingen waren die clandestien op hun tuintjes in de slag waren, werd duidelijk toen een hunner, de heer Van der Hulst sr, beheerder van het verenigingsgebouw, door een scherf dodelijk werd getroffen. Bij het lanceren van de V2's ging het soms niet goed, dan zag je het projectiel afdraaien en plotseling neerduiken en met een klap ontploffen. Eens kwam er zo'n projectiel na lancering vlak achter de RK-kerk op het schijnvliegveld tot ontploffing en vernielde het alle gebrandschilderde ramen Op woensdagmorgen omstreeks 10.00 uur van de tweede mei 1945 ver schenen de eerste voedsel- werpers boven Vogelenzang. van het priesterkoor van de kerk. Canadezen In de nacht van 29 en 30 maart 1945 verheten de meeste Duitsers hals over kop het dorp na vernietiging van de lan ceerinstallaties, want nu konden ze nog over de Afsluitdijk naar de Heimat. Ze moesten echter opschieten want de Canadezen rukten snel op in het oosten van ons land. Slechts een paar Duitsers bleven in enkele huizen achter. Toen de bewoners merkten dat de soldaten grotendeels ver dwenen waren, kwamen velen weer terug naar hun huizen. De overgebleven Duitsers lieten dit toe, een teken van totale ontreddering, en begin april was het dorp weer bewoond. Schade De schade door de lanceringen was groot. Behalve die aan de kerk en pastorie was er in de kom van het dorp weinig schade. In de Bekslaan was de villa Schapenkamp van de fam. Quarles van Ufford zwaar beschadigd. Ook het Huis te Vogelenzang had veel schade opgelopen, bijna alle ramen waren gesneuveld. Voedseldroppings De eerste groepen geallieerde vliegtuigen kwamen op 2 mei 's morgens tegen 10 uur vanuit het zuiden aanronken en zochten naar de weilanden waar ze hun voedseldroppings zouden kunnen uitvoeren. Dit waren de weilanden achter de RK-kerk, richting het noorden. De bomrekken van de vliegtuigen waren al geopend en onder het gejuich en gezwaai van de Vogelenzangers naar de bemanningen, die men duidelijk kon zien, vlogen de toestellen laag over en 12 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 12