Kareol als herstellingsoord Het imposante landhuis Kareol aan de Van Lennepweg in Aerdenhout heeft een bewogen geschiedenis gekend. Het werd in 1908 gebouwd door de vermogende Amsterdamse koopman en Wagner-kenner Julius Carl Bunge en is eind jaren zeventig tot verdriet van velen gesloopt. Diende het eerst als herstellingsoord voor Nederlandse militairen, later vonden oud verzetsstrijders hier hun toevlucht. Na het overlijden van J.C. Bunge in 1934 en het vertrek eni ge jaren later van zijn Zwitserse pleegdochter en enige erf gename Hilde Rusag naar Zwitserland, ligt het luisterrijke en nog volledig ingerichte landhuis er stil en doelloos bij. In mei 1940 breekt de oorlog uit. Herstellingsoord In juni 1940 krijgt Hilda Rusag het verzoek om Kareol beschikbaar te stellen aan het Rode Kruis om er een herstel lingsoord voor Nederlandse gewonde militairen te vestigen. Na enige aarzeling stemt zij daarmee in en vrijwel direct worden enige honderden soldaten in de riante villa onder gebracht. De bloemen en de planten uit de Oranjerie wor den naar de kassen overgebracht en de vrijgekomen ruimte wordt herschapen in een ruime, zonnige lighal. De grote keukens bewijzen goede dienst en een groep vrijwilligsters neemt de dagelijkse verzorging van de herstellenden op zich. De leiding van de medische staf berust bij dr. C. Kroon. De stilte in en om het huis is op slag verdwenen. Gedurende enige jaren blijft Kareol officieel als herstellings oord in gebruik, al heeft het behalve militaire en later ook burgerslachtoffers, ook een flink aantal onderduikers als bewoner geteld. Aangezien Hilde Rusag in 1941 overlijdt, komt Kareol door vererving in handen van haar Duitse familie. Zo ontstaat de curieuze situatie dat tijdens de oorlog veel mensen die aan de bezetter trachten te ontkomen, een veilig onderdak vin den in een huis dat inmiddels Duits bezit is geworden. Sanatorium Het einde van de oorlog betekent voor het landgoed nog niet het einde van zijn bestaan als herstellingsoord. Tot 1947 verblijven er, onder auspiciën van de Stichting 40-45, groepen oud-illegalen die in de rust en stilte van huis en tuin hun evenwicht proberen te hervinden. Pogingen om van Kareol definitief een sanatorium of een herstellingsoord te maken, stuiten af op de vele servituten die op de grond en het huis rusten en op de bezwaren van omwonenden tegen een dergelijke bestemming. H.C. Wieringa Geraadpleegde literatuur: H. Slagter-Wieringa, Kareol te Aerdenhout en zijn Bouwheer. Juli 1945. Herstellende Nederlandse militairen in de tuin van Kareol. 14 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 14