Obstakels De weg van het geld vanaf de bron naar de ontvanger was lang en vol obstakels. Er moesten onvoorstelbaar grote moeilijkheden en belemmeringen overwonnen worden. Met grote moed, vernuft en met een grote persoonlijke inzet - die vóór de oorlog onvoorstelbaar zouden hebben geleken en die, als de bewijzen er niet waren geweest, na vijftig jaar als fantasieën zouden kunnen worden aangeduid - is deze klus verricht. Koeriersters op fietsen, die reden met fietsbanden die uit oude autobanden waren gesneden en zelfs op houten ban den, brachten zendingen op de plaats van bestemming. In totaal maakten meer dan 2.000 mensen deel uit van de organisatie van het NSF, van hen betaalden er 85 met hun leven voor hun activiteiten in deze verzetsorganisatie. Duplicaten Op 17 september 1944, het begin van operatie Market Garden, de slag om Arnhem, werd de spoorwegstaking afgekondigd. Meer dan 30.000 spoorwegbeambten verloren hun inkomen, doken onder en kregen behoefte aan geld om in het levensonderhoud van hun gezinnen te voorzien. Deze voorziening vergde meer dan vijf miljoen gulden per maand. Het is het NSF geweest dat voor dit geld gezorgd heeft tot mei 1945. Hoe moest het NSF dit probleem oplossen? De oplossing werd gevonden in nauwe contacten met topfunctionarissen van de Nederlandsche Bank. Schatkistpromessen die bewaard werden in de kluizen van de Bank werden omge wisseld tegen vervalste duplicaten die gedrukt werden door illegale drukkers op instructie van het NSF. Schatkistpromessen zijn kortgezegd schuldbekentenissen van de Staat der Nederlanden. Zij worden bewaard in de kluizen van de Nederlandsche Bank te Amsterdam. De func tionaris die daarvoor verantwoordelijk is, is de kassier-gene raal. In de maanden na 17 september 1944 heeft de toen malige kassier-generaal - mr. C.W. Ritter - samenwerkende met het NSF en een aantal functionarissen van Nederlandse banken, de 'omwisseling' verricht. Hij zorgde voor de uit voering van één van de fasen van de grootste fraude die ooit in de geschiedenis van het Nederlandse bankwezen heeft plaatsgevonden. Hij is de man geweest die ervoor heeft gezorgd dat het NSF de beschikking kreeg over de papieren die 5 1 miljoen gulden waard waren. De drukkers en de mensen die voor de kleine coupures zorgden en anderen die aanvullend en zorgden kerkelijke organen, gemeentelijke diensten en charitatieve instellingen voor de basisbedragen. Daarbij kwamen nog de bedragen voor de materiële behoef ten van de grote en kleine verzetsorganisaties, voor de orga nisatie van de Binnenlandse Strijdkrachten en voor omkope rij. Mr. C.W. Ritter, kassier-generaal van de Nederlandsche Bank. (Bron: collectie audio-visuele materialen van de Nederlandsche Bank NV.) 16 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 16