Een stukje Zwitserland in bezet Bloemendaal asoE Huize Lindenheuvel aan de Ter Hoffsteedeweg no.l, laatstelijk bewoond door de fami lie Burdet, Deze opna me is van oktober 1951. Het landgoed Lindenheuvel in Overveen, onlangs weer in het nieuws in verband met bouwplannen voor het terrein, vormt nog altijd een merkwaardige enclave in de gemeente Bloemendaal. De ruim 20 ha geaccidenteerd bosterrein tussen Bloemendaalseweg, Hoge en Midden Duin en Daalseweg en Parkweg, is nog steeds particulier eigendom, is nooit toe gankelijk geweest voor het publiek, heeft slechts één ingang (Ter Hoffsteedeweg) en is daardoor een voor heel veel mensen onbekend en wat mysterieus gebied gebleven. Neutraal Het landgoed was destijds vele decennia in het bezit van de familie Burdet. Het statige, inmiddels gesloopte herenhuis werd bewoond, eerst door de bekende Zwitserse vogeldes- kundige A. Burdet, gehuwd met een dochter van de familie Van de Vliet-Borski, daarna - vanaf 1941 - door zijn zoon, de zenuwarts dr. René Burdet en zijn gezin. Toen de bezet ter tijdens de oorlog - zoals ze overal in de gemeente Bloemendaal deed - delen van het landgoed wilde vorderen voor militaire doeleinden, heeft de familie Burdet zich beroepen op haar Zwitserse nationaliteit en, als gevolg daar van, de 'neutrale status' van het landgoed. Het grote hek naast de woning van tuinbaas Jager aan de Ter Hoffsteedeweg bleef tot het einde van de oorlog voor de Duitse Wehrmacht gesloten. Oase Schrijver dezes was met vele andere vriendjes en vriendin netjes van de kinderen Burdet gedurende de oorlogsjaren veelvuldig te gast op Lindenheuvel en herinnert zich nog goed hoe vader Burdet zich bijzonder kwaad maakte, toen de bezetter in de zomer van 1944 aan de Hoge Duin en Daalseweg de omrastering had verwijderd en daar in het 'neutrale' duin een aantal schuilplaatsen voor militaire voer tuigen had uitgegraven. Lindenheuvel vormde in die roerige oorlogsjaren een oase van voorname rust en veiligheid en was door de buitenge wone hartelijkheid en warmte van zijn bewoners ook een heerlijk oord om te vertoeven. Vooral in het laatste oorlogs jaar heeft de familie Burdet zich veel moeite getroost om de mogelijkheden waarover zij kon beschikken, ten dienste te stellen van de vervolgde en hongerende medemens. Men klopte zelden tevergeefs op de poort van dit stukje Zwitserland in Overveen. Zo zal ook menig zestiger van nu zich de speciale kindermaaltijden in de eetkamer van het grote huis en de uitdelingen van partijen hout en hele bomen voor de noodkacheltjes heel goed herinneren. De familie Burdet vertrok in 1950 naar Zwitserland en ves tigde zich in Genève. Het landgoed werd enkele jaren later verkocht. Aan de bijzondere status van dit schitterende land goed kwam daarmee een einde. H.C. Wieringa 18 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 18