De illegale pers in Bloemendaal Trouw De Nederlandse pers werd al spoedig na de bezetting onder Duitse invloed geplaatst. Alle bladen kenden een vorm van Duitse curatele. Enkele bladen stopten direct hun bedrijfsvoe ring, maar de meeste - soms onder dwang - gin gen nog een tijd door met publiceren. Uiteraard mocht de inhoud niet anti-Duits zijn. Integendeel, naarmate de oorlog langer duurde werd het Duitse propaganda-element steeds groter. In de beginjaren van de oorlog bleven de meeste Nederlanders via de verboden Engelse radio nog op de hoogte van de feiten, maar toch was deze informatie voor een aantal Nederlanders niet voldoende. Al spoedig kwamen hier en daar illegale uitgaven tot stand, die niet alleen ten doel hadden de leugenachtigheid van de Duitse berichtge ving te ontzenuwen, maar ook de Nederlanders op te roe pen tot verzet tegen de bezetter en bovendien en vooral het moreel van de bevolking op te peppen in een tijd dat de geallieerden het erg moeilijk hadden. Verzet De bezetter was zeer fel ten aanzien van deze vorm van ver zet. Aanvankelijk kwamen de gesnapten er veelal met een gevangenisstraf vanaf. Later - en vooral toen de Duitse nederlaag zich begon af te tekenen - werden de Duitsers steeds meedogenlozer. Zelfs het in het bezit hebben van een illegaal blaadje werd al als een ernstige vorm van verzet beschouwd. Onmenselijke verhoren, concentratiekampen en executies vielen de illegale uitgevers die in Duitse han den vielen, veelal ten deel. Verspreiding Niet alleen het vervaardigen van een illegaal blad was al een groot probleem. Hoe kom je in een tijd waarin alles gecon troleerd werd aan drukapparatuur, energie, stencilmachine, inkt en papier? Ook de verspreiding was een zeer hachelijke onderneming. Zeker in Bloemendaal. Een deel van de gemeente was verboden gebied (Sperrgebiet)maar toen ook de tankgrachten gereedkwamen en verbindingen vrij wel alleen mogelijk waren via de zwaar bewaakte versper ringen (Mauermuren) werd de verspreiding zeer riskant. Na de verplichte inlevering van de radiotoestellen en het stopzetten van de stroomvoorziening aan particulieren, werd de behoefte aan berichtgeving via de illegale pers steeds groter. In die periode steeg dan ook het aantal illegale blaadjes met sprongen. De oplage was veelal niet groot. Het was de bedoeling om het blaadje na lezing door te geven aan een betrouwbare relatie. Daar men niet iedereen ver trouwde, soms geheel ten onrechte, kon het gebeuren dat in een bepaalde wijk verschillende illegale blaadjes circuleer den. Omdat men geen sporen mocht nalaten, kwamen de meeste blaadjes in de noodkachel terecht. Inhoud De vindingrijkheid van de verspreiders - de meeste illegale blaadjes kwamen dagelijks uit - moet als 'wonderbaarlijk' worden bestempeld. Veel verhalen zijn daarvan bekend. De inhoud van de blaadjes verschilde nogal van toon en opzet. Sommige bepaalden zich uitsluitend tot berichtge ving, ontleend aan de BBC en Radio Oranje. Andere voeg den hier beschouwingen aan toe. Weer andere sloegen nog al een scheldachtige toon aan, of lardeerden de berichtgeving met oncontroleerbare, zelf ingewonnen informatie, zoals bijvoorbeeld het bericht dat elke Duitse soldaat die bij een razzia een potentiële werkkracht voor de Duitse oorlogsindustrie wist te vangen, hiervoor een finan ciële beloning kreeg. Algemeen werd opgeroepen om onder te duiken en verzet te plegen. Opvallend is de rol van de jongeren in het wereldje van de 'illegale pers'. Hoewel per se niet uitsluitend, zijn het in tal van gevallen studenten, maar ook leerlingen van middelbare scholen geweest die een illegaal blad hebben uitgegeven en verspreid. Overzicht van illegale bladen ontstaan en/of uitgegeven in Bloemendaal Hoewel het blad Trouw van meet af aan landelijk verspreid Speciale landelijke uitgave Eind Maart 1945 werd - in een oplage die eenmaal zelfs de 150.000 exem plaren oversteeg - noemen wij het blad toch, omdat zijn bakermat in onze gemeente ligt. In de woning van mevrouw dr. G.H J. van der Molen in Aerdenhout hebben de eerste besprekingen plaatsgevonden in januari 1943. Op Ha Tflarffinn- !W* Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995 19

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 19