Lichtflits 47 Vrijbuiter Mededelingen van De Patriot Dit was de creatie van een aantal middelbare scholieren uit Haarlem en Bloemendaal en verscheen in de periode van 20 oktober 1944 tot 9 mei 1945, allereerst in een oplage van 250 exemplaren maar tegen het eind van de oorlog in een OaU'enS/oc/: Mededelingen van 'De Patriot'. Na enige tijd werd de titel gewijzigd in Mededelingen van 'De Vaderlander'. Enige KP- ers uit de Haarlemmermeer wensten echter niet dat naast De Patriot een ander blad werd verspreid. Er werd zelfs gedreigd met het oprollen van koeriersdiensten, als de uit gave van de Mededelingen niet werd gestaakt. Vermoedelijk stond deze houding in verband met de inkomsten ten behoeve van de illegaliteit en de na-oorlogse voortzetting van De Patriot. Er werden onderhandelingen gevoerd, die tot het resultaat leidden dat van 5 maart 1945 af een fusie werd aangegaan; de titel van de gecombineerde uitgaven bleef De Patriot, met de ondertitel 'De Patriot en De Vaderlander'. Van der Heijden en Warmerdam mochten zich niet met de na-oorlogse gang van zaken bemoeien en moesten afstand doen van alle naoorlogse rechten. Wel werd Van der Heijden na de oorlog redacteur buitenland bij De Patriot.' Verscheen in Overveen in de periode van 10 juni 1944 tot 10 mei 1945, in een eerste oplage van 200 en later van 2e JAj'JIGAIIG Ho.55. ZATERDAG 14 APRIL 1945 V7 E BH X H RUSS ISC EINDER 1 3 C O'OO DU I 1' S S ES (JETAKGE If jg G E II II E iï iiLiTSE TRÓLVL:; -iiiCHfc/.; r: AICE-SI. A-SSEIT SLUUJD.DE :Z'^wws OP HAAS BERLIJN, ■-■OSTELIJiC FRONT: In een dagorder deelde ilaarseh.Stalin gist.av.mede, dat ..enen gevallen was130 .OCODu.werden gevangen genomen er. oa, 1300 tanks buit geraaalcv IRuss .luidsprelcers spelen Weense walsen in de stad, de bevol- oplage van 3.800 exemplaren. Een relatief groot deel van de oplage werd verspreid in Bloemendaal. 'Lichtflits werd uit gegeven onder redactie van T.N. van Disseldorp en F.H. Tielens, met medewerking van mej. F. Tielens, H.C. Jansen en L. Hellebrekers. In de eindfase van de oorlog werd voor Duitse militairen met behulp van hun eigen apparatuur een speciale Deutsche Soldatenzeitung fuer die Niederlande ver vaardigd.' Verscheen in Aerdenhout in de periode van 12 oktober 1944 tot 1 december 1944, in een eerste oplage van 100 en later van 3.S00 exemplaren. 'A.A.M. van der Heijden, kandi daat geschiedenis, en C.A.M. Warmerdam, student land bouwschool, verspreidden De Patriot uit Heemstede en voegden daar op onregelmatige tijden door henzelf vervaar digde militaire overzichten aan toe. Toen de samenwerking met De Patriot huns inziens te wensen overliet, begonnen zij voor zichzelf. Het nieuwe blad kreeg, teneinde naar bui ten de eenheid in de illegaliteit te bewaren, de titel 2.500 exemplaren. 'Na de inlevering van de radiotoestellen verspreidden J.H. Lanson en A.C. Bos een getypt bulletin, dat aanvankelijk Neerlands Jeugd Staat Pal werd genoemd. Deze titel werd circa 2 november 1943 gewijzigd in Vrij en Onverveerd. In januari 1944 deed zich de behoefte gevoe len aan een grotere oplage. Er werd een stencilmachine aan geschaft (dat wil zeggen, van relaties op de Veluwe gekre gen en naar Overveen getransporteerd) en de titel werd veiligheidshalve veranderd in Het Laatste Nieuws. H.S. Lanson werd nu medewerker. Na de geallieerde landingen in Normandië werd de oplage weer vergroot en kreeg het blad nogmaals een andere titel: Vrijbuiter.' Pamfletten 'Na de aanslag op Hitler, in juli 1944, werden ook pamflet ten in de Duitse taal vervaardigd, die in de Duitse kazernes en in en om Haarlem werden verspreid, met het doel de controverse tussen Wehrmacht en SS te vergroten. Daar de oprichters van de uitgave beiden reeds in 1941 en 1942 /l\/onc/6/ec/. Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar-1 995 21

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 21