Simon de Heer, zelfportret. Een Bloemendaalse kunstschilder in oorlogstijd Mijn vader, kunstschilder Simon de Heer, liet zijn woonhuis met atelier bouwen aan de Duinwijckweg in Bloemendaal, waar hij vanaf 1927 met zijn gezin woonde en werkte. Het Simon de Heer plantsoen is naar hem ver noemd. Omdat hij onder geen beding lid wilde worden van de Kulturkammer, was exposeren er voor hem niet meer bij tijdens de oorlog. Hij bleef echter wel schilderen en had ook af en toe nog opdrachten. Op den duur werd het steeds hij veertien dagen later door de Economische Recherche te Amsterdam gearresteerd. Hij verstrekte bij deze gelegenheid de signalementen van De Vrije Pers-medewerkers aan de Sipo, maar de Economische Recherche bleek later arrestaties verhinderd te hebben. Dit alles had tot gevolg dat er weer verhuisd moest worden. Begin april 1945 werd Smit ernstig ziek en volgde F. Roosjen (theologie student) hem op. In maart 1945 viel ook de stroom voor het Marinehospitaal uit en verhuisde men naar een leegstaande villa en toen deze vrij spoedig door de Duitsers betrokken werd, naar een niet in gebruik zijnde christelijke school. Toen de PEN-centrale in Velsen definitief stopte, werd de stroom door het PEN gekoppeld aan een nood-aggregaat dat bij Het Kopje was opgesteld. In februari 1945 werd het Nationale Lachblad tezamen met nummers van De Vrije Pers verspreid. Eind april 1945 wer den enige in het Russisch gestelde uitgaven vervaardigd voor het restant van de Russische soldaten die in Zandvoort gelegerd waren (Pravda) en Soldatenpost fuer Holland, gepeperd ter ondermijning van het moreel van de Duitse militairen.' H.A.W.M. Schlatmann Geraadpleegde literatuur: RIOD, De ondergrondse pers, 1940-1945, Den Haag 1954. J.G.A. Thijs, Verzet verjaart niet, Amsterdam, 1983. In de gemeente Bloemendaal zijn tal van illegale blaadjes ver spreid. De gegevens over Het Bloemendaals Weekblad, Hier is de BBC, Lichtflits, Mededelingen van De Patriot, Vrijbuiter en De Vrije Pers, zijn overgenomen uit De Illegale Pers van 1940-1945. Naschrift Ons is net meegedeeld, nota bene door een bezorger van 'toen', dat in Aerdenhout van september 1944 tot de bevrij ding dagelijks een nummer van 'The Dutch Times' werd bezorgd bij vertrouwde adressen. Dagelijks werd het blad door een aantal jongens en meisjes rondgebracht. Hun instructie luidde onder meer dat ze het blad nooit in de bus mochten stoppen maar altijd moesten afgeven opdat men Erpens in Nederland, Nieuwsuitgave van „VRIJ NEDERLAND" Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995 23

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 23