gemeentehuis een verhuiswagen kwam voorrijden onder begeleiding van politie met de bedoeling het bevolkingsre gister weg te halen en over te brengen naar Haarlem, waar het beter beveiligd zou kunnen worden. Raadpleging van het register zou voortaan alleen nog onder zeer stringente voorwaarden kunnen plaatsvinden. Dit alles geschiedde op last van de Commissaris van de Provincie (13). Een gemeente zonder eigen bevolkingsregister kan toch nauwe lijks meer doorgaan voor een zelfstandige gemeente en wat voor zin heeft het dan nog om een dergelijke gemeente te blijven leiden? Notulenboek Toch gingen de vergaderingen van B&W gewoon door. Tot het bittere eind. Veel om het lijf hadden de besprekingen uiteraard niet meer. Een willekeurige greep uit het notulen boek (14): er zal een klompenmaker in dienst worden genomen (30.1); er worden 10.000 kilo tulpenbollen besteld (30.1); er zullen geregeld vijf ondervoede kinderen in het Noodziekenhuis (hotel Van Ouds het Raadhuis) op gemeentekosten worden verpleegd (20.2); de Haarlemse Orkest Vereniging krijgt een subsidie van 2.S00 op voor waarde dat er ook enkele concerten in het Bloemendaalse bos worden gegeven (20.3); aan de schrijver Lodewijk van Deyssel te Haarlem zal een partij brandhout ter beschikking worden gesteld (20.3). Uit het notulenboek blijkt helaas niet van wie een bepaald voorstel is uitgegaan. Gedachtenwisselingen worden niet gememoreerd. Het is dus eigenlijk meer een besluiten- dan een notulenboek. Van de laatste vergadering op 24 april zijn geen notulen gemaakt. Wenderich Het laatste besluit van burgemeester Zigeler dateert van 1 mei en betreft de benoeming van G.J. Wenderich tot hoofd van de Hartenlustschool. In zijn bovengenoemde brief aan de ambtenaar Cassée ging oud-wethouder De Gelder er prat op, dat hij het was geweest die de benoeming van Wenderich, 'een man van de verzetspartij', had doorge drukt. De burgemeester had namelijk een ander willen benoemen. 'Dit is toch een bewijs van groote onpartijdig heid, want het heeft mij groote moeite gekost hem benoemd te krijgen.' Cassée antwoordde hierop (11 maart 1947): 'Naar mijn meening was deze keuze, die ook thans nog een zeer goede moet worden genoemd, uitsluitend gegrond op de capaciteiten op onderwijsgebied van de benoemde.' Het nageslacht weet beter. De leegloop van de Hartenlust Mulo onder het bewind van Wenderich leidde in 1950 bijna tot de ondergang van de school. Den Tex Op 7 mei 1945 neemt Den Tex tijdens een feestelijke plech tigheid zijn taak als burgemeester weer op zich. Daags daar na vergadert hij met de wethouders Cassée en Ouwehand. Het wethouderschap van de laatste, zoals boven werd geschetst, duurde slechts twee maanden. In zijn vacature benoemde op 6 augustus de Commissaris van de Koningin, mr. F.P.Th. Rohling. Pas op 25 oktober kwam er voor het eerst weer een gemeenteraad bijeen, een tijdelijke die niet door de bevolking gekozen was, maar die was samengesteld uit vertegenwoordigers van de vooroorlogse partijen en van het verzet. De door dit gezelschap gekozen wethouders waren Adr. Cassée, mr. F.P.Th. Rohling en A. van Geluk. Hun voorgangers of vervangers uit de bezettingsjaren zaten toen allemaal in arrest. Dr. J. Römelingh Noten: (1) Oorlogskroniek Gemeente Bloemend aal van mej. A.M.G. Nierhoff noemt als datum voor het besluit om Den Tex te ontslaan 1 2 september en als datum van het ontslag 1 6 sep tember. (2) Personeels dossier 306.6 (3) Oorlogskroniek Nierhoff, blz. 46. (4) Personeels dossier 306.6 (5) Zuiverings dossier Ing. J. Ouwehand. (6) Personeels dossier 306.6. (7) Personeels dossier 306.6 en Oorlogskroniek Nierhoff, blz. 35. (8) Archief Theresia school. (9) Personeels dossier 306.6. (10) Aan de Secretarie van Staat met afschrift aan Zigeler. (11) Personeels dossier 306.6. (12) Oorlogskroniek Nierhoff, blz. 67, 90, 99. (13) idem, blz. 84. (14) Notulenboek van de vergaderingen van B en W van 9 november 1943 tot 17 april 1945Van de laatste bijeenkomst op 24 april zijn geen notulen gemaakt. van 1 1 september tot 9 november 1 943 zijn geen notulen bijgehouden. 30 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 32