De evacuaties in Bloemendaal De evacuatie van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort dat in februari 1943 in zijn geheel moest worden ontruimd (archief provinciaal ziekenhuis) Oorlog schijnt altijd gepaard te moeten gaan met evacuatie, zo ook in de gemeente Bloemendaal. Het is nu moeilijk voorstelbaar, dat je plotseling het bericht krijgt binnen enke le dagen huis en haard te moeten verlaten en zelf voor ander onderdak zult moeten zorgen. Toch wordt een groot gedeelte van de Bloemendaalse bevolking er mee geconfron teerd. In Aerdenhout en Vogelenzang begint het in november 1942, waar een gedeelte van beide dorpen, 863 personen, moet evacueren. De rede is de uitbreiding landinwaarts van de kustverdediging, het zogenoemde spergebied. Spergebied kan men vergelijken met het in beslagnemen van grondge bied in oorlogstijd en waar burgers niet mogen komen. Provinciaal Ziekenhuis Al snel komt de volgende evacuatie op 27 februari 1943, nu voor inwoners in de gemeente Bloemendaal die niet in het arbeidsproces zijn ingeschakeld. Onder deze niet econo misch gebonden personen vallen ook de bijna 1.335 patiën ten van het Provinciaal Ziekenhuis, dat in zijn geheel ont ruimd moet worden. De bedlegere patiënten worden vanaf het eigen terrein per trein afgevoerd. Als gevolg van deze evacuatie worden in de gemeente 257 woningen geheel ontruimd en 105 woningen gedeeltelijk ontruimd (1). In totaal, buiten de personen van het Provinciaal gaan 726 per sonen naar een zelf gekozen adres, 7 personen naar een aan gewezen adres, terwijl 57 personen bij andere gezinnen alhier worden ingekwartierd. De leeggekomen woonruimtes worden vervolgens ingenomen door personen uit IJmuiden die op hun beurt moesten evacueren (2) Onderdak Van gemeentewegen wordt een dringend beroep gedaan op de inwoners die-nog-gespaard zijn, tegen vergoeding onderdak te verlenen aan getroffen plaatsgenoten. Een deel van de nog niet gevorderde woningen wordt aangepast voor bewoning door meer dan één gezin. Slaapkamers worden bijvoorbeeld gesplitst en er wordt stookgelegenheid aange bracht. Heel populair is het om de bestaande badkamer te veranderen in een keuken. Over het bad wordt provisorisch een plank gelegd. De kraan en afvoer waren al aanwezig. Een paar planken tegen de muur voor pannen, het ventila tiekanaal veranderen in een stookkanaal, en zie daar een 32 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 34