nieuwe keuken. De kosten zijn voor rekening van de gemeente. Nauwkeurig gespecificeerde rekeningen van deze werk zaamheden door de plaatselijke aannemers zijn in het archief van publieke werken in Overveen aanwezig. Lege zolder Het grootste gedeelte van deze geëvacueerde Bloemendalers moet wachten tot vlak voor de bevrijding voordat ze weer naar hun eigen woning kan terugkeren. Een voorbeeld uit de vele. Mevrouw Mulder met haar enige dochter, wonende aan de Iepenlaan, moet plotseling eva cueren. Ze is niet meer economisch gebonden, daar haar man de heer Mulder, een bekende Bloemendaalse archi tect, enkele jaren geleden is overleden. In allerhaast zoeken zij de belangrijkste spullen bij elkaar en vertrekken naar Doorn. Veel bezittingen moeten zij achterlaten en op de zol derruimte opbergen. Al snel komen er evacuées uit IJmuiden intrek nemen in hun woning aan de Iepenlaan. Als mevrouw Mulder met haar dochter na de bevrijding weer naar Bloemendaal terugkeert, treft zij tot haar verbij stering een bijna lege zolder aan. Zo was niet alleen het speelgoed van haar dochter verdwe nen, maar ook de spullen van de heer Mulder. Daaronder bevond zich bijna zijn hele oeuvre aan ontwerp-tekeningen. Het bleek dat ze in de hongerwinter 44-45 waren opge stookt. Ontruiming Naarmate de oorlog vordert, wordt het leven meer bedreigd. 'Wat zullen we morgen eten, waar zullen we morgen wonen?', werden benauwde vragen. Op 11 mei 1944 ontruimen SS-troepen alle huizen aan de Bekslaan en Vogelenzangseweg om in deze leeggekomen woningen SS-troepen onder te brengen. Daarna is een groot gedeelte van Aerdenhout aan de beurt om te evacueren. De inwoners van de Van Alphenlaan, Boekenroodeweg, Bentveldsweg, Teding van Berkhoutlaan, Grenslaan, Hoplaan, Kortelaan, Langelaan, Merellaan, Oosterduinweg, Pentislaan, Spechtlaan, Sparrenlaan, Slingerweg, Veldlaan en Zandvoorterweg moeten hun woning verlaten en hun heil elders zoeken. Chaotisch Tussen 19 en 23 september 1944 voltrekt zich de grootste evacuatie, als dorp Bloemendaal wederom aan de beurt is. Alle huizen ten noorden van de Terhoffsteedeweg en Dompvloedslaan, dus zowel Bloemendaal als Bloemendaal- Noord, alsook de woningen aan de Elswoutslaan, Duinvlietspad en Ramplaankwartier moeten worden ont ruimd. Op aanplakbiljetten wordt vermeld dat men drie dagen de tijd heeft de belangrijkste bezittingen te pakken en op zoek te gaan naar een andere woonbestemming. Ook wordt vermeld dat het huisraad kan blijven staan; voor bewaking zal zo veel mogelijk worden gezorgd. In Overveen en het gedeelte Aerdenhout dat nog niet tot eva- cuatiegebied is bestemd, is men verplicht deze mensen op te nemen. De meesten echter trekken in bij familie of vrien den, zowel binnen als buiten de gemeente. Het gevolg is dat zeven a achtduizend mensen hun huizen verlaten. Er ont staat een grote, chaotische verhuisdrukte op de wegen in Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout. Door gebrek aan verhuiswagens vervoeren de inwoners hun belangrijkste bezittingen met handkarren, bakfietsen, kinderwagens of snel zelfgemaakte karretjes (3). Verschillende inwoners zijn ondergedoken, razzia's zijn er regelmatig en dat in een periode van enorme voeselschaarste. In de leegstaande Evacuatie-foto met de familie Van de Bunt-Boer voor hun woning aan de Duinwijckweg nr. 1 te Bloemendaal. Opname 21 september 1944. De ravage na het bombardement van 16 april 1945 aan de Duinwijckweg. De woningen nr. 8 en nr. 10 zijn geheel vernield. Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995 33

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 35