woningen wordt regelmatig ingebroken, ondanks het feit dat er wordt gecontroleerd. Van september 1944 tot decem ber 1944 worden 300 aangiften gedaan van inbraak en dief stal. Er zijn ook inwoners of gezinnen voor wie het evacuatiebe vel niet geldt. Ambtenaren bijvoorbeeld (gemeenteperso- neel), boeren en tuinders, leveranciers voor de dagelijkse behoeften, artsen, gezinnen waar een besmettelijke ziekte is uitgebroken, maar ook foute Nederlanders. Bekend is ook dat een grote familie in Bloemendaal, bestaande uit dertien personen en een flinke collectie huisdieren, geen mogelijk heid zag met zo'n club te evacueren. Op ludieke wijze han gen zij een bord aan hun huis naast de voordeur met de tekst: 'Mond en klauwzeer'. Ze konden ongestoord verder wonen. Op 20 februari 1945 vindt wederom een evacuatie plaats. In Aerdenhout en Vogelenzang moeten nogmaals 1.750 perso nen vertrekken. Het is het gebied tussen het punt waar de Nachtegalenlaan op de Boekenroodeweg uitkomt en de Margrietenlaan te Vogelenzang, in het oosten begrensd door de spoorlijn Haarlem-Leiden. Ongeveer 800 inwoners daar van vinden onderdak in Overveen en Heemstede, de rest vindt het elders. De laatste evacuatie is op 10 maart 1945 voor ongeveer 65 gezinnen, weer in Aerdenhout. Het gedeelte dat nu tot sper gebied wordt verklaard, is begrensd door de Veldlaan, Slingerweg, Bentveldsduinweg, Mr. Enschedéweg, een lijn achterom het Kopje te Aerdenhout, uitkomende op de Bentveldsweg tot de Veldlaan. Ruim twee weken later mogen deze bewoners weer naar hun woningen terugkeren (4)Zo is Aerdenhout het meest getroffen evacuatiegebied in de gemeente met daarentegen Overveen als het minst getroffen gebied. EEN VERHAAL UIT DE VELE GETROFFEN BLOEMENDAALSE FAMILIES De familie Van de Bunt-Boer woonde op de Duinwijckweg nr. 1 te Bloemendaal sinds het begin van de jaren veertig. Zij waren daar komen wonen na het overlijden van Adriaan Boer, de vader van mevrouw Van de Bunt-Boer, een beken de fotograaf. Deze had het huis in 1923 laten bouwen en noemde het Esschenhoeve, vanwege het laantje met essen aan weerskanten, dat naast de Zomerzorgerlaan liep. Het gezin bestond uit de ouders, drie kinderen, een hulp en een in 1942 opgenomen Joods kindje. Het tragische verhaal van dit kindje is beschreven in het artikel 'Twee vondelingen in Bloemendaal'. Op 28 februari 1944 glijdt er bij de familie Van de Bunt een brief in de bus: hun huis zal op 2 maart worden gevorderd. De afzender: de gemeente-secretarie van Bloemendaal, afde ling Duitse zaken. Dat houdt in dat de familie moet eva cueren, maar waar heen? Gelukkig doet zich de mogelijk heid voor om dicht in de buurt te blijven; zij krijgeir onderdak op dezelfde Duinwijckweg, nu op nr. 14 bij de familie Boekee. Voor een maand, want de familie kan daar niet langer blijven en zo moet er weer verhuisd worden. Het nieuwe evacuatie-adres wordt Mollaan nr. 7Daar betrekt de familie de leegstaande villa die zij moet delen met lotgenoten, de familie Van der Mandele, afkomstig van de Midden Duin en Daalseweg. Hun domici lie zal daar voor een tijd van drie en halve maand zijn. Het is een grote villa waar het gezin Van de Bunt nog ruimte over had om zelfs vrienden en familieleden te laten logeren. Als zij in april 1944 daar op de Mollaan twaalf en een half jaar getrouwd zijn, wordt dit gevierd met een feestje. Evacuatie-foto Als de grote evacuatie van 19 september 1944 wordt afge kondigd, en de familie weer stiekem in het ouderlijk huis aan de Duinwijckweg woont, is het voor de derde keer spullen pakken. Blijkbaar vat de familie het nogal optimistisch op zoals op een zeldzame foto te zien is, gemaakt op 23 september 1944 door de heer Van de Bunt zelf, vlak voor hun vertrek. Op de foto zien we mevrouw Van de Bunt-Boer met haar drie kin deren en haar hulp, startklaar om naar hun derde evacuatie adres te vertrekken, de Van Dortstraat nr. 82 te Haarlem. De foto is genomen voor hun huis aan de Duinwijckweg. De handkar is volgeladen met het belangrijkste huisraad en van links naar rechts zien we zoon Akke en dochtertje Mary die de kar gaan trekken. Achter de handkar staat de hulp Dina Boonstra, mevrouw Van de Bunt-Boer en haar zoontje Lisa. Op de kar staat het hobbelpaard van dochtertje Mary hoog opgetast. Evacuatie-foto's zijn echter zeldzaam. Er waren in die tijd wel fototoestellen, maar er was geen filmrol te krijgen. Toch had de familie een filmrol in bezit, gekregen van Dick Boer, de broer van Mevrouw Van de Bunt, wonende aan de Van Dortstraat te Haarlem waar zij introkken. Dick Boer was niet alleen foto graaf maar ook een bekend schrijver en filmer. Tot overmaat van ramp wordt de familie op 16 april 1945 door een bombardement op de Duinwijckweg getroffen. Daarbij verliezen zij hun zeven jaar oude dochtertje Mary, 34 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 36