Neutraal bijzondere scholen Scholen voor neutraal bijzonder onderwijs lagen het meest in de gevarenzone. Een aanval op de confessionele scholen zou in heel kerkelijk Nederland een storm van verontwaar diging doen opsteken. De neutraal bijzondere scholen beschikten echter niet over een grote en goed georganiseer de achterban. Hun verdwijnen zou vrij geruisloos kunnen plaatsvinden. Het Kennemer Lyceum in Overveen was zo'n neutraal bij zondere school. In de zomer van 1940 verschenen er in de NSB-periodieken 'Het Nationale Dagblad' en 'Volk en Vaderland' enkele artikelen waarin fel werd uitgehaald naar het Kennemer Lyceum en zijn rector dr. A. de Vletter. In een artikel van 27 juni heette het Kennemer 'een instituut van cultuur-bederf, 'een opvoedkundig gevaar' en 'een opleidingsschool voor den socialen eigenbaat'. De anonieme schrijver bepleitte de sluiting van de school, het ontslag van de leraren en 'een gedwongen vacantie' voor het school hoofd. In 'Vova' van 12 juli werd De Vletter een 'verpolitiekt onderwijsman' genoemd, die tot 'schade van de Nederlandsche Volksgemeenschap' nog in de gelegenheid was zijn 'laaghartig ophitsers- en verraderswerk' voort te zetten. Het rancuneus geschrijf had ten dele succes. De 'plu tocraten-school' werd niet gesloten, de leraren niet op straat gezet, maar rector De Vletter werd begin oktober al of niet als gevolg van deze artikelen gearresteerd. De Vletters gevangenisschap duurde tot juli 1942. Het grootste deel van De 6e of opleidingsklas van de Julianaschool (toen Willem de Zwijgerschool). Er werd wegens brandstofschaarste les gegeven in de raadzaal van het gemeentehuis 'De Nagtegaal' aan de Bloemendaalseweg nr. 247 van half oktober 1944 tot april 1945. die tijd bracht hij door in de gijzelaarskampen Haaren en Sint Michielsgestel (1). Geestverwanten In weerwil van hetgeen De Vletter later over zijn opvolger/vervanger heeft beweerd, was R. Kuitert geen NSB-er, zelfs geen crypto-NSB-er. Dat Kuitert goede betrek kingen onderhield met de hem van vroeger bekende secre taris-generaal Van Dam, die hem hielp de school door moeilijke periodes heen te loodsen, mag men hem niet euvel duiden. Toen niet lang daarna de twee NSB-leraren die het Kennemer rijk was, van school verdwenen om elders wethouder te worden, werden in hun plaats geen geestver wanten benoemd, maar mensen die bepaald geen vrienden waren van de Nieuwe Orde. Het verschijnsel dat een school een NSB-er als (hoofd)onderwijzer of leraar kreeg opge drongen, heeft zich in deze gemeente niet voorgedaan, het geen echter niet wil zeggen dat het personeel hier altijd keurig in de pas liep. Werd niet het hoofd van de Bloemendaalse School Vereniging, S.A. Wilson, in novem ber 1940 enige tijd vastgehouden naar aanleiding van een door hem gegeven leesles en werden niet het hoofd van de Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995 37

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 39