Vondelschool, J.A.C. Bleeker en de onderwijzer aan die school E.J. Gottschal voor kortere of langere tijd 'eingesper- rt'? Legio zijn dan nog de voorbeelden van docenten die evenmin voor de klas van hun hart een moordkuil maakten zonder dat hun daarom echter een haar werd gekrenkt. Verboden boeken Gezien het grote belang dat de nationaal-socialisten hecht ten aan de opvoeding, is het wel opmerkelijk dat zij niet intensiever hebben gestreefd naar denazificering van het onderwijspersoneel. Zo werd het lidmaatschap van het zogeheten opvoedingsgilde voor onderwijsgevenden niet verplicht gesteld. Ook met betrekking tot de leer- en leesboeken voor school gebruik constateert men, dat van een grondige nazificering geen sprake is geweest. Reeds in het najaar van 1940 gingen er van het departement instructies uit, de bibliotheken te zuiveren van boeken die de bezettingsautoriteiten niet aan genaam waren. Honderden werken kwamen op de lijst van verboden boeken met het verbieden van 'De zoon van Dik Trom' (uit 1907!) als meest saillante voorbeeld van bene penheid. In het verhaal slaken oorlogje-spelende kinderen kreten als 'leve de koningin', 'Weg met de Duitschers' en 'Zoolang ik leef, zal geen Duitscher het fort binnenkomen'. Zinnen die de nieuwe machthebbers niet konden waarde ren. Ook de eigenlijke leerboeken werden gecensureerd. Bladzijden moesten worden verwijderd, passages en zinsne den met blanco strookjes worden overgeplakt. Bibliotheek Het zou nu zonder meer logisch zijn geweest als de gezag- hebbenden na het verbieden van hun onwelgevallige lec tuur waren overgegaan tot het verplicht voorschrijven van hun welgezinder proza. Die stap is echter niet gezet. Uitgesproken nationaal-socialistische lectuur verscheen niet op de schoolbanken. Het nietige en vrij onschuldige geschriftje 'Onze Voorouders' van prof.dr. J. de Vries moest wel worden opgenomen in de boekenlijst, maar werd ver volgens door leraren en leerlingen volkomen genegeerd. Het bleef verder bij een enkele schuchtere poging dergelijke lectuur in de schoolbibliotheek te introduceren. Het potsier lijke voorstel van wethouder J. Keuter aan de nonnen van de Theresia meisjesschool om het geld dat de leerlingen 'ver diend' hadden met het verzamelen van beukenootjes te besteden aan de aanschaf van een boekwerk getiteld 'Het socialisme van de N.S.B.', is hier een illustratie van. Propaganda Van het propagandamateriaal dat rijkelijk over het Nederlandse volk werd uitgestrooid, drong slechts een zeer gering percentage door tot binnen de schoolmuren. Tekenend is in dit verband hoe de kringleider van de NSB N.W. Neumann, een man die in die dagen gewend was hoog van de toren te blazen, bijna deemoedig verzocht aan het bestuur van de Theresia- en Adelbertusscholen om enke le propagandaplaten van zijn beweging in de scholen te mogen komen ophangen (april 1942). Het bestuur nam niet eens de moeite de brief te beantwoorden (2). Al met al kan men niet zeggen dat de nazificering van het Nederlandse onderwijs veel om het lijf heeft gehad, tenzij men het pousseren van het vak Duits ten koste van Engels en Frans in het voortgezet onderwijs als een voorbeeld hiervan zou willen karakteriseren. Evenmin kan men volhouden, dat het Nederlandse onderwijs door de bezetter geleidelijk aan werd 'uitgehold' (3). De invoering van een achtste leerjaar en het verplicht stellen van het vak lichamelijke oefening op de lagere scholen wijzen niet in die richting. Schoolgebouwen Wat de schoolleiders de meeste hoofdbrekens moet hebben gekost, was de vraag hoe zij de zaak draaiende konden hou den, wanneer de militaire autoriteiten hun grijpgrage han den uitstrekten naar hun schoolgebouwen. Zes jaar lang werd de gemeente overspoeld met militairen, eerst Nederlanders, toen Duitsers en tenslotte Canadezen. Sinds de mobilisatie van september 1939 moest er een onderko men worden gevonden ten behoeve van vele tienduizenden soldaten voor wie in bestaande kazernes geen plaats was. En welke gebouwen waren daarvoor meer geschikt dan school gebouwen en speciaal dan nog Bloemendaalse schoolgebou wen, zo fraai en vrij als die gelegen waren, niet benauwd tussen woonhuizen ingeklemd? De Hartenlust Mulo was als eerste het kind van de rekening. In september 1939 werd de school bezet door een eskadron wielrijders. De leerlingen kregen onderdak bij het Kennemer Lyceum. Toen op 19 mei 1940 Nederland in de oorlog betrokken raakte, moest het Kennemer worden ont ruimd om ingericht te worden als noodziekenhuis. Aangezien de ontruiming op stel en sprong moest gebeu ren, werden ook de leerlingen hierbij ingeschakeld hetgeen het meubilair bepaald niet ten goede kwam (4)Als nood ziekenhuis heeft het Kennemer overigens nooit dienst gedaan, zodat diezelfde maand nog de leerlingen het gebouw weer konden betrekken en de lessen konden wor den hervat. In oktober 1940 maakten de Duitsers zich mees ter van de Vondelschool in Aerdenhout en zij lieten hun prooi pas bij het einde van de oorlog los. Villa's 38 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 40