Bijna geen school in de gemeente bleef gedurende de bezet tingsjaren voor inkwartiering van militairen gevrijwaard. Kwamen er geen militairen dan moest er onderdak verschaft worden aan kinderen van andere scholen, hetgeen voor gas theer en gast met zich mee bracht een wisselend ochtend en middagrooster. Op een gegeven moment bood de B.S.V. onderdak aan de Christelijke Bos en Duinschool, een afde ling van het Kennemer Lyceum en enkele klassen van de Hartenlust Mulo. In februari 1943 evenwel werd de B.S.V. in beslag genomen en trok in bij de weer vrijgegeven Bos en Duinschool (S). De Bornwaterschool was enkele jaren ondergebracht in het gebouw van de zogeheten Oude P.E.N. aan de Korte Kleverlaan om later een onderkomen te vinden aan de Dennenweg, het domein van de R.K. Adelbertus- en Theresiascholen. Ook leegstaande villa's wer den voor onderwijsdoeleinden ingericht. Zo vertoefde de Hartenlust Mulo, die in deze jaren op wel tien verschillende adressen een onderkomen vond, enige tijd in de villa Rustenburgh. Voor het Kennemer Lyceum, dat sinds april 1942 vrijwel onafgebroken door de Duitsers was bezet, was binnen de gemeentegrenzen geen geschikte vervangende ruimte beschikbaar. De school week uit naar de H.B.S.A. aan de Raaks. Bezoeking Het is welhaast ondoenlijk om een getrouwe weergave te geven van het kat- en muisspel dat er met de scholen werd gespeeld. Gebouwen werden gevorderd, vrijgegeven en wederom gevorderd. Had men vervangende ruimte gevon den, dan moest ook die weer worden ontruimd. Voor de schoolhoofden moet dit voortdurend gereis en getrek met de daaraan verbonden organisatorische rompslomp een ware bezoeking zijn geweest. De leerlingen tilden hier over het algemeen minder zwaar aan. Wat ouderen alleen maar lastig vinden, wordt door de jeugd nogal eens als spannend ervaren. Taken In het cursusjaar 1944-1945 was van geregeld onderwijs geen sprake meer. Op 19 september 1944 kregen de inwo ners van het dorp Bloemendaal te horen, dat zij binnen drie dagen hun huizen moesten hebben verlaten, en dat zij een onderkomen zouden krijgen op adressen in Overveen en Aerdenhout. Vanzelfsprekend werden ook de kinderen inge zet bij deze overhaaste en grootscheepse evacuatie. In het nu onbewoonde gebied was schoolgaan voortaan onmogelijk. Een maand later werden ook elders in de gemeente de scho len gesloten. Vanwege het steeds nijpender tekort aan brandstof konden de lokalen niet langer worden verwarmd en verlicht. Alleen in het Raadhuis, het gebouw van publie ke werken en bij particulieren konden de leerlingen nog terecht voor het bespreken en in ontvangst nemen van taken. In huize Lindenheuvel van de Zwitserse familie Burdet kregen de leerlingen van de B.S.V. daar nog een trak tatie bij. Tijdens de Hongerwinter dacht niemand meer aan schoolgaan. Sabotagegroep In de eerste maanden van de bezetting waren er velen, zeer velen zelfs, die een afwachtende houding aannamen. Zij wilden eerst de kat uit de boom kijken. Wanneer men zich loyaal tegenover de Duitsers zou opstellen, zou het mis schien allemaal best meevallen. Talrijk waren ook degenen die van oordeel waren dat het Duitse leger zo verschrikkelijk sterk was, onverslaanbaar eigenlijk, dat men er ernstig reke ning mee moest houden dat het Duitse overwicht in Europa heel lang kon gaan duren en dat men er verstandig aan deed zich hierop in te stellen door de bezetter zo veel mogelijk ter wille te zijn. Niet weinigen wisten echter van meet af aan, dat zij nooit anders dan 'nee' zouden kunnen zeggen tegen elke vorm van samenwerking. Tot deze laatste categorie behoorde een groep scholieren uit Haarlem en Bloemendaal die reeds in de zomer van 1940 een sabotagegroep oprichtte, A.N.S.O. geheten, anti-nationaal-socialistische organisatie, met onge veer zes leden (6). op 14 september gingen de jongens tot actie over. Het doel wit van hun aanval was een telefoonkabel die langs het Aelbertsbergweggetje hing en die de uitkijkpost op het Kopje verbond met het stafkwartier van de Luftwaffe in de villa Wildhoef. Een eerste poging de kabel door te branden mislukte, een tweede leek te zullen slagen, ware het niet dat een passerende agent het vuur doofde. De zaak kwam voor het Kriegsgericht in Haarlem op 28 oktober. Het Haarlems Dagblad gaf een uitvoerig exposé van de rechtszitting. De jongens kwamen er met vonnissen van één tot twee jaar tuchthuisstraf vrij genadig van af, zeker als men bedenkt dat later voor lichtere vergrijpen veel zwaardere vonnissen wer den geveld. Illegaal krantje Een veel voorkomende vorm van verzet was het uitgeven van een illegaal krantje. Ook onder scholieren was dit niet ongebruikelijk. Zo begonnen in september 1940 enkele jongens van de Hartenlustschool met de uitgave van 'Alles sal reg kom'. In enkele maanden tijds zou dit blaadje een oplage hebben bereikt van drieduizend exemplaren. Afgaande op de weinige nummers die ervan over zijn, krijgt men de indruk dat 'Alles sal reg kom' in zijn soort een heel behoorlijk niveau bereikte (7). Vermoedelijk hadden de Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar' 1 995 39

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 41