Een 'Handleiding voor de bevrijding' in mei 1944 De geallieerden voerden in de maanden april en mei 1944 tal van acties uit om de bezetter te misleiden en diens aandacht af te leiden van de op handen zijnde invasie in Normandië. Met een van deze afleidingsmanoeuvres probeerde het geal lieerde opperbevel bij de vijand het idee te vestigen, dat de bevrijding van Nederland aanstaande en een landing op de Nederlandse kust te verwachten was. Daartoe werd een 62 pagina's tellend boekje samengesteld met zeer uitgebreide en gevarieerde informatie voor en instructie van de burger bevolking hoe te handelen bij de komst van de geallieerde strijdkrachten. Misleidend In de nacht van 15 op 16 mei 1944 werden duizenden van deze boekjes uitgeworpen boven Haarlem, die echter tenge volge van een strakke oostenwind massaal in Overveen en met name achter Kraantje Lek en in het aangrenzende bos- en duingebied terechtkwamen. Op pagina S wordt duidelijk vermeld: 'Handleiding ten gebruike van onze Nederlandsche bondgenooten met de bedoeling hen met de komende bevrijding te helpen en hun raad te geven. Uitgegeven door het Geallieerde Opperbevel' en ook de ver dere inhoud laat geen twijfel bestaan over de herkomst van het geschrift. De makers hebben echter gemeend op de omslag verschillende misleidende teksten te bezigen zoals 'Dag van de Jeugd' en 'Een korte biografie van Mussert'. Waarom men zulke merkwaardige 'camouflerende' omslag teksten heeft gekozen, zal altijd wel een raadsel blijven. De Duitsers hebben na enkele dagen het betrokken gebied in Overveen afgezet voor publiek, maar toch niet kunnen voorkomen dat vele honderden 'Handleidingen' werden verzameld en verspreid in Haarlem en Amsterdam. Of dit stukje papieren oorlogvoering succes heeft gehad op de verwachtingen van de bezetter is niet bekend. H.C. Wieringa N.B. Wellicht ten overvloede: het zij benadrukt dat Uitgeverij Bruna zich distantieert van de omslag. Nooit gaf ZIJ EEN BIOGRAFIE VAN MUSSERT UIT (RED.) Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995 43

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 45