haar achtergrond in de hoop dat het niet in verkeerde han den zal vallen? Ik weet niet hoe de beslissing is uitgevallen, alleen dat Juupje op een ochtend was verdwenen zonder een spoor na te laten. Doortje Enige weken later komt een vroeger klasgenootje van mijn broer, een van zijn beste vriendjes, met zijn twee zusjes uit Amsterdam bij ons logeren. Maar Sally heet nu 'Sjef en Roosje 'Ria' en ook zij mogen onder geen beding buiten komen of zich bij de ramen vertonen. Natuurlijk moeten wij hun aanwezigheid tegenover iedereen verzwijgen. 'Sjef werd al gauw opgehaald om naar Zuid-Limburg te gaan. 'Ria' vond een veilig plekje in Friesland en de jongste, Doortje, werd opgenomen in het gezin van de buren. Een mooi donker meisje met een opvallend Joods uiterlijk werd opeens de oudste dochter in een gezin met drie blonde kin dertjes, en dat in een straat als een 'hof]e' waar men elkaar al jarenlang van haver tot gort kende en waar vijfhuizen ver der al even lang een echtpaar woonde dat zich al vóór het uitbreken van de oorlog als zeer fanatieke NSB-ers gemani festeerd had. Doortje speelde gewoon met ons buiten, deed met alles mee en op een of andere wijze was het voor ieder een duidelijk, zonder dat daar ooit één woord over was gewisseld, dat verraad hier niet getolereerd zou worden, dat verraad domweg niet mogelijk was. Sociale controle Zou een vergelijkbare 'sociale controle' ook een rol gespeeld hebben in de hechte gemeenschap in Vogelenzang? Ook hier zijn zonder problemen onder algemeen stilzwijgen Joodse kinderen in alle openheid in verschillende gezinnen opgenomen. Speelde mogelijk het feit dat het hier om (jon ge) kinderen ging een rol? Het waren kinderen die werden afgestaan en meegegeven, soms aan wildvreemden, door in het nauw gedreven ouders, die zich voor de keus gesteld zagen hun kind mee te nemen, een vrijwel zekere dood tegemoet, of het te laten gaan met een twijfelachtige kans op overleven. Vondelingen Om hele kleine kinderen ging het zeker bij twee 'vondelin gen' in Bloemendaal. In beide gevallen werden de aspirant pleegouders van tevoren benaderd met de vraag of zij even tueel bereid waren een kind in hun gezin op te nemen. Verschillende ondergrondse organisaties hebben in die periode van de oorlog Joodse kinderen, van wie de ouders voor transport werden opgehaald, meegenomen en over het hele land verspreid ondergebracht. Het aantal 'vondelingen' nam op zeker moment zo'n omvang aan, dat de Duitsers Remi Op 16 oktober 1942 wordt aan de Duinwijckweg in Bloemendaal een jongetje van een paar maanden oud aange troffen bij het huis van de familie Van de Bunt. Het 'vonde lingetje' wordt gemeld bij de politie en officieel ingeschre ven als Remi van Duinwijck. De familie Van de Bunt neemt de zorg voor de baby op zich. Alles lijkt goed te gaan tot er in de Haarlemsche Courant van 20 oktober een klein berichtje verschijnt, de vondst van het kind vermeldend. Hoe het bericht in de krant is gekomen, is nooit duidelijk geworden. Is het naar aanleiding van dit bericht geweest, dat er op 29 oktober een oproep door de politie in huize Van de Bunt wordt afgegeven om zich met Remi in de Euterpestraat in Amsterdam te komen melden? Niemand zal het ooit weten. Maar op vrijdag 30 oktober 1942 gaan de heer en mevrouw Van de Bunt met de kleine Remi naar Amsterdam. De politie in Bloemendaal heeft nog gezegd dat het slechts om een confrontatie gaat met mogelijke ouders, dus dat men rustig kan gaan. Eenmaal in de Euterpestraat gaat mevrouw Van de Bunt alleen met Remi kamer 30 bin nen. Lange tijd blijft het onduidelijk waar het nu om gaat, maar de toespelingen op het Joodse uiterlijk van de baby, gemaakt door in en uit lopende ambtenaren, en de scham pere opmerkingen over moeders die hun kinderen zomaar in de steek laten, beloven niet veel goeds. Na enige malen herhaald te hebben dat zij ontboden is voor een confronta tie met eventuele ouders, volgt er tenslotte een telefoonge sprek met de veronderstelde vader. Al direct blijkt dat het in zijn geval om een meisje gaat en mevrouw Van de Bunt haalt opgelucht adem. Ten onrechte. Haar wordt duidelijk Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995 45

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 47