De intocht van de Canadezen in Bloemendaal kerarm. In de chaotische omstandigheden van de evacuatie raakten vele persoonsbewijzen met de hatelijke 'J' op 'onver klaarbare' wijze zoek. In Den Dolder eiste de NSB-genees- heer-directeur van de inrichting aldaar dat men de Joden onder de patiënten zou aanwijzen. Personeel en doktoren hebben consequent geweigerd dit te doen, maar de positie van vooral de zogenaamde 'patiënten' werd uiterst kritiek. Velen zijn met hulp van het personeel ontvlucht voordat registratie plaatsvond en zijn op deze wijze aan gevangenne ming ontkomen. In het museum van het Provinciaal Ziekenhuis herinnert een gebrandschilderd raam, geschonken door de overlevenden van deze groep Joodse 'patiënten' aan deze gebeurtenissen. Tweehonderd opgejaagde mensen op de vlucht hebben toen, nu vijftig jaar geleden, asiel gezocht en gevonden op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis. H. Slagter-Wieringa Bronnen: Dr. J. Presser, Ondergang. M.H. Gans, Memorboek. Me;. A.M.G. Nierhoff, 'Oorlogskroniek'. Jaarverslagen Provinciaal Ziekenhuis. Gedenkboek 1849-1949 van het Provinciaal Ziekenhuis, VOORHEEN MEERENBERG. Diverse interviews en een dagboek-fragment van mevrouw Van de Bunt-Boer. 'Tsjoklet' en 'stemps' op de Mollaan Het beloofde een spannende dag te worden die dinsdag, de 8e mei 1945. Mijn vriend en ik - beiden 13 jaar - waren al vroeg op pad naar de Grote markt, want daar zouden we dan einde lijk onze bevrijders in levende lijve kunnen aanschouwen. Vrijdagavond 4 mei kwam het bericht van de Duitse overga ve.Onze bevrijders waren toen nog ver weg en hun intocht zou nog drie volle dagen op zich laten wachten. Omdat de Grote Markt rond tien uur al stampvol opgewon den mensen stond en we vreesden van de binnentrekkende bevrijders weinig te zullen zien, besloten we zo snel moge lijk naar het vertrouwde en waarschijnlijk minder drukke Bloemendaal te trekken, want - zo hadden we opgevangen - daar werden ze om een uur of één verwacht. Gejuich Ons plan was om via de Zijlweg - met veel vlaggen en hor den uitgelaten mensen richting centrum Haarlem - en de Julianalaan, waar bij de afslag mannen met helm en oranje armband de bevrijders stonden op te wachten, naar Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995 47

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 49