Chocola Het werd steeds drukker op de Julianalaan en de stoet kwam al gauw stil te staan, zodat we - er langs lopend - onze eer ste contacten hadden. Van een jolige Canadees, zittend op een stapel plunjezakken, kregen we een stuk chocola toege worpen, op dat moment een ongelooflijke traktatie. Bij de 'dikke boom' op de kruising met de Bloemendaalseweg bleek de oorzaak van het oponthoud een stel Duitsers in een open wagen te zijn, die hevig te keer gingen, omdat ze er van een Canadees niet door mochten. Na enige tijd dropen ze af en zette de stoet zich weer in beweging langs de Bloemendaalseweg richting Bloemendaal-Dorp. En wij mee, rennend en juichend langs al die volgepakte vrachtwagens. Bij het Gemeentehuis (de Nagtegaal) - herinner ik mij - stond een hele oploop van druk pratende BS-ers, Canadezen en mensen van de gemeente. In een villa langs de Bloemendaalseweg (huize Stein, later afgebroken) hingen Duitse soldaten uit de ramen, die gespannen de intocht volgden. Een vreemde situatie, die zich op deze dinsdag op veel plaatsen voordeed: nog volle dig gewapende bezetters in directe confrontatie met luid Overveen te gaan. Het zal ter hoogte van Stoops bad zijn geweest, dat we plotseling achter ons gejuich hoorden..., en ja hoor, daar kwamen ze aan: de Canadezen! Eerst een jeep met een meterslange antenne er op en vier lachende soldaten in lichtbruine uniformen er in, toen nog zo'n jeep en daarachter twee in bruin-leren bodywarmers gestoken motorrijders, die - dat was een gek gezicht - hele maal voor op de benzinetank zaten. Ze waren zó voorbij! Volgens een gehelmde BS-man, die ze de weg wees, was het een verkenningspatrouille. Ie Canadese Leger Maar het zou niet lang meer duren. We waren bij de tank gracht en de betonnen versperring op de Julianalaan - toen nog Lindenlaan geheten -, toen het grote feest écht begon. Met de kriebels in onze buik van de opwinding hebben we daar bij de Willem de Zwijgerlaan met een heleboel van alle kanten toegesnelde Overveners de Canadezen massaal zien binnenkomen: eerst weer zo'n jeep en twee motoren en daarachter een eindeloze stoet volgeladen auto's in allerlei vormen en maten en rupsvoertuigen - de zogenoemde 'bren-carriers' - vol vrolijke, gebruinde soldaten, die wui vend de toejuichingen in ontvangst namen. Zoals wij later hoorden, was het een afdeling van de PPCLI (Princess Patricia's Canadian Light Infantry)behorende tot het 1 e Canadese Leger, die de opdracht had om Overveen en Bloemendaal te bevrijden en 's morgens uit Amersfoort was vertrokken. 48 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 50