Ex burgemeester J.W. Zigeler had als hoofd van de gemeen te getracht deze te nazificeren door onder andere het benoe men van de bezetter wel gezinde wethouders. Daarnaast nam hij tal van maatregelen die ernstige gevolgen hadden voor de bevolking. Hij voerde loyaal de opdrachten van de bezetter uit, toonde zelfs ingenomenheid voor de bezetters en ontsloeg ambtenaren die anti-NSB waren. Hij schonk de plaatselijke brandweerauto's aan de Duitsers! In juli 1947 volgde de uitspraak die erop neerkwam dat zijn vrijheids straf, die vanwege gezondheidsredenen geduurd had van 9 mei tot 24 november 1945, voldoende was geweest. Er werd 15.000 gulden verbeurd verklaard en er volgde ont zetting uit beide kiesrechten. Zijn mede-wethouders kregen praktisch gelijke straffen opgelegd. Bakker kwam op 1 maart 1947 vrij, na een inter nering gelijk aan het voorarrest en hij moest een boete van 20.000 gulden betalen. Keuter was gedurende zijn wethou dersperiode voor onderwijs en sociale zaken een gevreesd man, een felle nationaal-socialist, pro-Duits, een Jodenhater en verklikker. Hij werd onder meer schuldig bevonden aan het opstellen van lijsten met namen van scholieren ten behoeve van Duitse represaille-maatregelen. Omdat de eer ste strafoplegging te laag werd bevonden, werd zijn zaak voor een tweede maal behandeld maar de veroordeling bleef gelijk,, namelijk vijf jaar internering waarvan alleen de periode van het voorarrest, tot 15 april 1948, als voorwaar delijk gold. Hij kreeg een boete van 2.000 gulden en ont zetting uit de burgerrechten. De rechtbank had duidelijk rekening gehouden met zijn leeftijd van 75 jaar. Ook de 7 0-jarige De Gelder werd veroordeeld tot vijf jaar maar heeft alleen de periode van zijn voorarrest, tot maart 1948, hoeven uitzitten. Hij kreeg bovendien een geldboete van 3.000 gulden en ontzetting uit de kiesrechten. Daarmee was voor Bloemendaal de periode van de Tweede Wereldoorlog in formele zin afgesloten. De misdadigers waren gestraft, het gewone leven draaide al weer op volle toeren toen de meeste veroordeelden nog voor het begin van de jaren vijftig vrijkwamen. Wat voort bleef bestaan, waren de herinneringen die met het verstrijken van de tijd alleen maar sterker lijken te wor den. Drs. P.E.M. Hammann Bronnen en belangrijkste literatuur: Het archief van de Gemeente Bloemendaal heeft een vrij grote collectie documenten betreffende de tweede wereldoorlog die ten behoeve van dit artikel zijn geraadpleegd. In 1955 schreef mej. nlerhoff een oorlogskroniek 1939 - 1945 van de Gemeente Bloemendaal. ten behoeve van mijn onderzoek naar de NSB in haarlem is gebruikgemaakt van de NSB-archieven die berusten bij het RIOD in Amsterdam en van enkele strafdossiers van veroor deelde NSB-ers die berusten bij het Ministerie van Justitie. Van de navolgende literatuur is gebruikgemaakt: - Dunk, H.W. van der, In de schaduw van de depressie. De NSB en de verkiezingen in de jaren dertig. alphen aan den Rijn 1982. - Hammann, P.E.M.Haarlem gaat mee met de NSB. De Nationaal Socialistische Beweging in Haarlem 1932-1945. Doctoraal scriptie Vrije Universiteit Amsterdam 1986. - passchier, N.p., wusten, H.H. van der, het electoraal suc ces van de NSB in 1 935, enige achtergronden van verschillen tussen de gemeenten. in: klein, P.w. en borgers, G.J., De jaren dertig. aspecten van crisis en werkloosheid. amsterdam 1979. - Kooy, G.A., Het échec van een 'volkse' beweging. Nazificatie en denazificatie in Nederland 1931-1945. Assen 1964. - Zwaan, J. (red.), De Zwarte Kameraden. Een geïllustreerde geschiedenis van de NSB. weesp 1984. Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 1, voorjaar 1995 9

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 9