Een waterkasteel langs de Zeeweg De Watertoren te Overveen Al enige jaren staat de Watertoren te Overveen op de provinciale monumentenlijst van Noord-Holland. Wat maakt hem zo bijzonder? De in de stijl van de neo-renaissance gebouwde watertoren te Overveen (1898) is uniek vanwege de fraaie historische architectuur in samenhang met de historisch waardevolle en nog steeds goed functionerende techniek. De promi nent op een duintop staande en door kantelen beëindigde toren is een monument van bedrijf en techniek en staat sinds 1991 op de provinciale monumentenlijst van Noord- Holland. De bijbehorende machinehal en de dienstwonin gen zijn door de provincie genomineerd om in het kader van het Monumenten Selectie Project rijksmonument te worden. Als hoofdonderdeel van het complex is op de eerste plaats de watertoren voorgedragen om de status van rijksmonument te krijgen. Gemeentewaterleiding Haarlem De watertoren te Overveen hoort bij het waterwincomplex van de gemeentewaterleiding Haarlem, thans onderdeel van het Waterleidingbedrijf Zuid-Kennemerland (WLZK). Samen met een gemeentelijk waterleidingnet werd dit waterwincomplex gebouwd in de jaren 1897-1898 op een Het complex van de gemeentewaterleiding Haarlem omstreeks 1905. Op de achtergrond de watertoren, daarvoor de directeurswoning, links daarvan het machinegebouw en geheel links het in 1968 door een nieuwbouw vervangen ontijzeringsgebouw. Op de voorgrond een aftakking van de spoorlijn Overveen-Zandvoort ten behoeve van het kolentransport voor de stoommachine. door Haarlem gekocht stuk grond in de Overveense dui nen. De stad sloot hiermee een in 1855 begonnen periode af waarin een particulier geëxploiteerd waterleidingbedrijf de wijken voor de beter gesitueerden van gezuiverd duin water voorzag terwijl de bewoners van de armere wijken moesten volstaan met regenwater en ongezuiverd grond water uit put en pomp, een situatie die uit oogpunt van volksgezondheid onaanvaardbaar werd geacht. De belangrijkste gebouwen van het waterwincomplex - naast de watertoren ook het machinegebouw, het ontijze- ringsgebouw (vervangen in 1936), een directeurswoning, twee dienstwoningen en een open (sinds 1948 overdekt) bassin ten behoeve van het nafilteren en opslaan van het drinkwater - werden waarschijnlijk alle ontworpen door J. Schotel. Schotel was een architect-ingenieur, die in de late 19de eeuw bij de bouw van vele watertorens betrokken is geweest, in Noord-Holland onder meer te Weesp en in Den Helder. Schotel ontwierp de Overveense gebouwen in de stijl van de neo-renaissance, een klassieke bouwstijl die goed past bij een stoer en weerbaar karakter dat vooral de watertoren nog in vrijwel geheel oorspronkelijke staat uit straalt. De toren doet sterk denken aan een verdedigingsto ren. Watertoren Overveen Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 3, najaar 1995 7

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 7