Kennemerweg Koepel (1931 In de tuin van Kennemerweg 10 op de hoek van de Krullenlaan staat, op een hoger gelegen gedeelte bij een vijver, een aardige theekoepel die in 1931 is gebouwd naar het ontwerp van architect J. Dop uit Overveen. De plek waar de koepel staat heeft vroeger deel uitgemaakt van de Wildhoefgronden. Op dit gedeelte liet Willem Philip Kops in 1789 een tweede herenhuis bouwen voor zijn moeder. Deze hofstede had een fraai aangelegde tuin, met bomen, lanen en een vijver. De vijver is gedeeltelijk nog aanwezig. De verhoging waarop de koepel staat kan een oud stukje duin zijn, maar het is ook mogelijk dat deze is opgeworpen met de afgegraven grond van de vij ver. Het is niet ondenkbaar dat hier al eerder een koepel heeft gestaan. Toen het huis, dat een aantal generaties door de fam. Teding van Berkhout werd bewoond, in 1925 werd ge sloopt, zijn op de gronden van de buitenplaats aan de Kennemerweg de villa's gebouwd, waarvan nummer 10 er een is. Theekoepel (1789) Als eerste had Philip Kops, eigenaar van De Rijp, aanne mer Rouwens de opdracht gegeven een koepel in neo classicistische stijl voor hem te bouwen aan de Bloemendaalseweg. De bouwkosten bedroegen 1147 gul den. Enige jaren later, in 1791, gaf zijn neef Willem Philip Kops, eigenaar van Wildhoef, Rouwens opdracht ook voor hem een koepel te ontwerpen en te bouwen. Het lijkt erop of de neef gezegd moet hebben dat zijn koepel meer allure moest hebben dan die van zijn oom op De Rijp, want de beide bordesjes en de vazen op het dak van de koepel van Wildhoef zijn duidelijk extra's en de bouwkos ten lagen aanzienlijk hoger dan die van De Rijp. Aan het eind van de Tweede Wereldoorlog was de thee koepel vrijwel een ruïne, na door de Duitsers als zendsta tion gebruikt te zijn. De Stichting 'De Rijp' heeft ervoor gezorgd dat hij in oude luister werd hersteld. 21Theekoepel De Rijp. 22. Ijskelder De Rijp. meeste liggen enigszins verborgen onder kunstmatig opge worpen heuvels, maar die van De Rijp prijkt hier als een witgekalkte koepel, met riet gedekt, in de vorm van een Tartaarse helm. Het is dan ook een van de weinige ijskel ders die een bijzondere vorm meegekregen heeft. Zowel de theekoepel als de ijskelder zijn een rijksmonument. Ijskelder (19de eeuw) Oorspronkelijk was deze ijskelder aan de Mollaan de ijskel der van de vroegere hofstede Sparrenheuvel. Het is een van de best bewaarde ijskelders uit de omgeving. De Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 4, winter '1995 15

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 14